ଆମେରିକା : ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ

ୱାଶିଂଟନ : ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବିଡେନ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିରୁ ମନୋନୟନ ପତ୍ର ପାଇବାକୁ ବିଡେନ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ୧,୯୯୧ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କୁ ରଖିଛନ୍ତି।
ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟିର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଭାବାନ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସହ ନାମାଙ୍କନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ମୋ ପାଇଁ ଗୌରବର ବିଷୟ। ସେ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଛି ଯେ ଆମେ ଏକ ମିଳିତ ଦଳ ଭଳି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ବିଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ ନଭେମ୍ବର ୩ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମହାନ ଦେଶରେ ସମସ୍ତ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ଭୋଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ସେମାନଙ୍କ ସହ ବିତାଇବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ ଏହି ଦେଶର ଆତ୍ମା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ଜିତି ପାରିବା। ସେହିପରି ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରିପାରିବା ଯେ, ଯେହେତୁ ଆମେ ଆମର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରିବା ତେଣୁ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତୁ।

ବିଡେନ ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାଥମିକ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ବାଚନରେ ସେ ପେନସିଲଭାନିଆରୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରତିନିଧି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ ମେରିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଇଣ୍ଡିଆନା, ରହୋଡେ ଦ୍ୱୀପ, ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋ, ମୋଣ୍ଟାନା ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଡାକୋଟା ଠାରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିଥିଲେ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ହେତୁ ୨୦୨୦ ପ୍ରାଥମିକ ନିର୍ବାଚନରେ ଅନେକ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୭ ରୁ ଏପ୍ରିଲ ୭ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରାଥମିକ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇନଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କୁ ପୁନଃ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏକ ଭୋଟ୍- ବାଏ-ମେଲ୍ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଣାଯାଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବର୍ନି ସାଣ୍ଡର୍ସ ୱିସ୍କନ୍ସିନ୍ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ ହାରିଯିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଅଭିଯାନ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ବିଡେନ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ।

Comments
Loading...