footer

Breaking News

ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଜାତୀୟ ରାଜପଥରେ ଏକ ଏସିଡବାହୀ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଲିକ। ଟାଙ୍ଗି ଚମ୍ପାଗଡ଼ ଓସକେଇ ଖୋଲ ନିକଟରେ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଲିକ। ଟ୍ୟାଙ୍କରର ଭାଲଭ ଲିକ ହୋଇ ବାହାରୁଛି ଏସିଡ। ଏସିଡ ଲିକ ଯୋଗୁଁ ରାଜପଥ ଧୂଅଁାମୟ। ଗମନାଗମନ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ। // ନୟାଗଡ଼ ବାଣିଗୋଚ୍ଛା ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ହତ୍ୟା ଘଟଣା। ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା କହିଲେ ନୟାଗଡ଼ ଏସ୍‌ପି ସିଦ୍ଧାର୍ଥ କଟାରିଆଙ୍କ ସୂଚନା। // ଓଡିଶାରେ ୧୩ଟି ଆଦିମ ଜନଜାତିର ୬୬,୨୧୪ ବ୍ୟକ୍ତି ବାସ କରୁଛନ୍ତି, କୋଭିଡ୍ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବନଜୀବିକା ସହାୟତା ବାବଦରେ ପ୍ରତି ପରିବାରକୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି // କୋଭିଡ ଲକ୍‌ଡାଉନ ସମୟରେ ସହରାଂଚଳରେ ରହୁଥିବା ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୁକ୍ତା ଯୋଜନା ଏହି ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟର ୧୧୪ଟି ପୌରସଂସ୍ଥାରେ ରହୁଥିବା ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ୨୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର କାମ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ // ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ ସହାୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏ ବାବଦରେ ୩୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବ // ରାଜ୍ୟରେ ଆଜି ଆଉ ୬୨୪୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ, ମୋଟ ଆରୋଗ୍ୟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୨୩ ହଜାର ୫୯୯କୁ ବୃଦ୍ଧି // ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା କୋଭାଭାକ୍ସ। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ କୋଭାଭାକ୍ସ ଉପଲବ୍ଧ ନେଇ ଆଶା ପ୍ରକାଶ କଲା ସେରମ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ। ଆମେରିକୀୟ ଫାର୍ମ ନୋଭାଭାକ୍ସ ଦ୍ବାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟିକା କୋଭାଭାକ୍ସ // ରାଜ୍ୟର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା କଣ୍ଠଶିଳ୍ପୀ ତପୁ ମିଶ୍ର ଗୁରୁତର। କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ପରବର୍ତ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା। ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି ତପୁ ମିଶ୍ର // ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ମହିଳା ହକି ଦଳ ଘୋଷଣା-୧୬ଜଣିଆ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ଦୀପଗ୍ରେସ ଏକ୍କା। ଏକମାତ୍ର ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ ଦୀପଗ୍ରେସ // ଆଇଏଫ୍‌ଏସ ଅଭୟ ପାଠକଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ। ବୈଦ୍ୟନାଥପୁର ଥାନା ମାମଲାରେ ଜାମିନ ଦେଲେ ହାଇକୋର୍ଟ। ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ୨ ଜାମିନଦାରଙ୍କ ବଦଳରେ ଜାମିନ ମଞ୍ଜୁରୀ। // ନୀଳଗିରି: ଗହଣା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବନ୍ଧୁକ ଦେଖାଇ ୧୦ଲକ୍ଷ ଲୁଟ। ନୀଳଗିରି ଥାନା ଖୁମକୁଟ ଗାଁ ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲିଆ ରାସ୍ତାରେ ଲୁଟ // ଆସନ୍ତାମାସଠାରୁ ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନୋଭାଭାକ୍ସ। ଶିଶୁଙ୍କଠାରେ ଏହି ଟିକାର ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ସେରମ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ପକ୍ଷରୁ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ କରାଯିବ। ପୂର୍ବରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ କୋଭାକ୍ସିନ ଟିକାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି // ପୁରୀରେ ବିମାନ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ବାଲୁଖଣ୍ଡ ଏବଂ ସିପସରୁବାଲି ରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଜମି ପରିଦର୍ଶନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି // ଜୁଲାଇ ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ସିବିଏସଇ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା // ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୯ ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ; କରୋନା ଜନିତ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୩୪୭୧କୁ ବୃଦ୍ଧି // ୮,୨୬,୭୪୦ ସକ୍ରିୟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ // ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଆଉ ୧,୦୩,୫୭୦ ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ୨,୮୪,୯୧,୬୭୦ // ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଆଉ ୨,୩୩୦ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩,୮୧,୯୦୩ // ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨,୯୭,୦୦,୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି // ଦେଶରେ ଦିନକରେ ଆଉ ୬୭ ହଜାର ୨୦୮ ନୂଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ // ସତ୍ୟ ନାଡେଲା ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ନିଯୁକ୍ତ // ଓଡ଼ିଶାରେ ଦିନକରେ ୩୬୩୧ ନୂଆ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ; ୩୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ // ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ଯାନବାହନ ପଞ୍ଜିକରଣକୁ ମିଳିଲା ଅନୁମତି // ସୀମାରେ ଧରାପଡିଲେ ୫ ବାଂଲାଦେଶୀ; ଲୁଚିଛପି ଭାରତ ଆସୁଥିଲେ // ନୂଆ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାତ୍ରାରମ୍ଭ କଲା ଚାଇନା ମହାକାଶଯାନ // ଜେନେଭା ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆରମ୍ଭରେ ପରସ୍ପର ସହିତ ହାତ ମିଳାଇଲେ ଜୋ ବାଇଡେନ୍‍ ଓ ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁତିନ୍‍ ; ପୁଟିନଙ୍କ କଥାକୁ ଭରସା କଲେ ବାଇଡେନ ; ରୁଷିଆ ଆଉ ନୂଆ ଶୀତଳ ଯୁଦ୍ଧ ଚାହୁଁନଥିବା କହିଲେ // ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଜୁନ୍‍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ନେଟ୍‍ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହରେ ୧୦୦% ବୃଦ୍ଧି // ଲିବ୍ୟା ଉପକୂଳରୁ ୨୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ବେଆଇନ ଦେଶାଟନକାରୀ ଉଦ୍ଧାର // ଭାରତରେ ଆଇନଗତ ସୁରକ୍ଷା ହରାଇଲା ଟ୍ବିଟର। ଭାରତରେ ବୈଧାନିକ ଅଧିକାରୀ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇପାରିଲାନି ଟ୍ବିଟର //
10:53 PM