ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ : କୋଇଲା ଓ ଖଣି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ୟାକେଜ

୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଘୋଷଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

– ସମୟାନୁବର୍ତ୍ତୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ରୟ ପାଇଁ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ। ଏହା ସହିତ, ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ହେବ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦନରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ବିଦେଶୀ ବିନିଯୋଗ (ଏଫଡିଆଇ) ସୀମା ୪୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ୭୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ।

– ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ପାଇଁ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଜରୁରୀ । ଅସ୍ତ୍ର ତାଲିକାକୁ ସୂଚିତ କରାଯିବ ଏବଂ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ।
-ବକ୍ସାଇଟ୍ ଏବଂ କୋଇଲା ର ମିଳିତ ନିଲାମ ହେବ, ଏହା ଖଣି ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବ, ଏଥିରୁ ଆଲୁମିନିୟମ ଶିଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହେବ। ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମୂଲ୍ୟ କମ୍ ହେବ, ଖଣିଜ କାରବାର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଉତ୍ପାଦନ ବାର୍ଷିକ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ବାଣିଜ୍ୟିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରିହାତି ପ୍ରାୟ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ ।
-ଗ୍ୟାସିଫିକେସନ୍ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ୟ୍ୟ କରାଯିବ, ରାଜସ୍ୱ ଅଂଶରେ ରିଆତି ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ, କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡର ଖଣିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଦିଆଯିବ
-କୋଇଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାରୀ ଏକଚାଟିଆ ଅଧିକାର ସମାପ୍ତ ହେବ, ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଖଣି ନିଲାମ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଟି ନୂତନ ବ୍ଲକ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

-ପ୍ରତ୍ୟେକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡେଭଲପମେଣ୍ଟ ସେଲ୍ ରହିବ, ଯାହା କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିନିଯୋଗ କରିବ ଏବଂ କିଏ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବ। ନିବେଶକମାନେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ ।

Comments
Loading...