ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ : ସାମାଜିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ୮୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା

ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ  ପ୍ୟାକେଜର ଚତୁର୍ଥ କିସ୍ତି ଶନିବାର ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ  ପ୍ୟାକେଜର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।

ସାମାଜିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ମଜବୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଏଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିବେଶକୁ ବାଧ୍ୟ କରିବାକୁ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଅନୁଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ୮୧୦୦ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ । ଅବଶିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ୨୦-୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରହିବ।

ଇସ୍ରୋ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ପାଇଁ ବହୁ ପ୍ରଶଂସା ଆଣିଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ଉପଗ୍ରହ, ଉତକ୍ଷେପଣ ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ଆଧାରିତ ସେବା ପାଇଁ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଇସ୍ରୋ ସୁବିଧା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସମୟରେ ଏବଂ କର୍କଟ ରୋଗ ପାଇଁ ଭାରତ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶକୁ ଔଷଧ ପଠାଇଛି। ଆମକୁ ଏହି ଦିଗକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ଜ୍ଝ ପିପିପି ମଡେଲରେ ଏକ ସମନ୍ୱିତ ଖାଦ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ସହ ଜଡିତ ସଂସ୍କାରରେ ପିପିପି ମଡେଲରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍କାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଏହା ମାନବିକତାର ସେବାକୁ ମଜବୁତ କରିବ।
ସେହିପରି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଘରୋଇକରଣ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଶୁଳ୍କ ନୀତି ଅଣାଯିବ। ଏଥିରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅଧିକାର ପାଇବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବେ। ଏହା ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ବିଦ୍ୟୁତ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ଥିରତା ରହିବ। ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ମାର୍ଟ ପ୍ରିପେଡ୍ ମିଟର ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

Comments
Loading...