କମୁଛି ପାଣି, ବଢୁଛି ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା

ଆରଡି: ଆରଡି ସମେତ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଧିରେଧିରେ ସୁଧାର ଆସୁଛି। ସୋମବାର ବନ୍ୟାଜଳ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏବେବି ବହୁ ଗାଁ ଜଳବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛି। ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟାପାଣି କମିଛି ସେଠାରେ ବିପନ୍ନଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। କେଉଁଠି ଝାଟିମାଟି ଘରେ ବନ୍ୟାପାଣି ପସିଥିବାରୁ ଧରାଶାୟୀ ହୋଇଛି ତ ଆଉ କେଉଁଠି କଚାଘର ଭୂଇଁରେ ଲୋଟୁଛି। ବିପନ୍ନଙ୍କର ଦୁର୍ଦଶା ଏପରି ହୋଇଛି ଦୀର୍ଘ ୫ଦିନ ହେଲା ରାସ୍ତା ଉପରେ ରୋଷେଇ କରିବା ସହ ଆଶ୍ରୟ ନେଇଛନ୍ତି। ହେଲେ ପାଣିପାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିବାରୁ ବିପନ୍ନଙ୍କ ଦୁର୍ଦଶା ୨ଗୁଣିତ ହୋଇଛି। ବିଶେଷକରି ସୋମବାର ସକାଳେ ମୁଆଁ ଗାଁ ନିକଟରେ ୨ଟି କୁମ୍ଭୀର ନଦୀର ବାଟବଣା ହୋଇ ବନ୍ୟାଜଳରେ ଜନବସତି ଆଡକୁ ଚାଲି ଆସିଥିବା କିଛି ଗାଁ ଲୋକ ଦେଖିବା ସହ ନଦୀ ଆଡକୁ ଘୋଓଡାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ କୁମ୍ଭୀର ନଦୀକୁ ଚାଲିଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ଅନ୍ୟ କୁମ୍ଭୀର ଗାଁ ନିକଟରେ ଲୁଚି ରହିଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଏବେବି ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେହିପରି କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଯାତାୟତ ସୁଧାର ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ସ୍ଥାନରେ ଏବେବି ନଳକୂପ ବୁଡି ରହିଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ଦେଶୀଡଙ୍ଗା ଦ୍ୱାରା ପିଇବା ପାଣି ନେଉଥିବା ବନ୍ୟାଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତାହାସହ ଏକରଏକର ଚାଷଜମିରେ ବନ୍ୟାଜଳ ଏବେବି ଅଣ୍ଟାଏ ଉଚ୍ଚରୁ ଲହଡି ଭାଙ୍ଗୁଛି।

Comments
Loading...