୫ ରାଜ୍ୟକୁ ୧୬,୭୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ଅନୁମତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :  ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସମେତ ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟକୁ ବଜାରରୁ ୧୬,୭୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଅନୁମତି  ଦେଇଛନ୍ତି। ସେଠାରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାର ସହଜ ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଏହି ରିଆତି ପାଇଛନ୍ତି । ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ସରକାର ମେ’ ମାସରେ,  ନୀତିଗତ ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ସର୍ତ୍ତରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ । ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ସହଜ ନେଇ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଅଛି। କାର୍ଯ୍ୟର ସହଜତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ‘ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗ ସୁଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା’ର ପ୍ରଥମ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଶେଷ କରିବାର ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରହିଛି।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟବସାୟ ସୁଗମତା ସର୍ତ୍ତ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ସେମାନଙ୍କୁ ମୋଟ ୧୬,୭୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ରିଆତି ଦିଆଯାଇଛି।

ରାଜକେଷୀୟ ଦାୟିତ୍ବ ଏବଂ ବଜେଟ୍ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦର ତିନି ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣକୁ ସୀମିତ ରଖିବାକୁ ପଡିବ। ମେ’ ମାସରେ, କୋଭିଡ -୧୯ର ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍କାର ମୂଳକ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ସହିତ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଋଣ ସୀମାକୁ ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଏହି ସର୍ତ୍ତଗୁଡିକରେ ଏକ ଦେଶ-ଏକ ରେସନ କାର୍ଡ, ବ୍ୟବସାୟ ସୁଗମତା, ପୌରସଂସ୍ଥା, ସାର୍ବଜନିକ ସେବାରେ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂସ୍କାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସେମାନଙ୍କୁ ୧୫ ଫେବୃଆରୀ୨୦୨୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂସ୍କାରଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ, କେବଳ ସେତେବେଳେ ହିଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ନେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂସ୍କାର ସକଳ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ(SGDP)ର ୦.୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ଋଣରୁ ମୁକ୍ତ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ୨.୧୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଅତିରିକ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସମ୍ବଳ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବ।

Comments
Loading...