ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ୭୧୦୬ କୋଟି ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ସଂଗ୍ରହ ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ରର ଅନୁମତି

କୋଭିଡ  ମହାମାରୀ ଜନିତ ରାଜସ୍ୱ ହ୍ରାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି  ରାଜ୍ୟର ଆବଶ୍ୟକ ଖର୍ଚ୍ଚ  ପୂରଣ ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ୭୧୦୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁମତି ଦେଇଛି।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସାର୍ବଜନୀନ ବିତରଣ ସିଷ୍ଟମ (PDS) କୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ ସଂସ୍କାର ଆଣିବା ପାଇଁ ଏହି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି | ’ଗୋଟିଏ ଦେଶ, ଗୋଟିଏ ରେସନ କାର୍ଡ ସିଷ୍ଟମ’ ପ୍ରୟୋଗ କରି ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂସ୍କାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ହେଉଛି ଷଷ୍ଠ ରାଜ୍ୟ |ଏହା ମୁକ୍ତ ବଜାରରୁ  ମାଧ୍ୟମରେ ୪୮୫୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିିଛି ।

ସେହିପରି ବ୍ୟବସାୟିକ ସୁବିଧା ସଂସ୍କାରକୁ ସଫଳତାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ହେଉଛି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ। ଏଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ୨୫୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ନିମନ୍ତେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟ ସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ରହିଥିବା ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଶେଷ କରିଥିଲା।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ, ପାଞ୍ଚଟି ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥାତ୍ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ଗୋଆ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ତ୍ରିପୁରାକୁ ଏକ ଦେଶ-ଏକ ରାସନ କାର୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସଂସ୍କାର ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ୯୯୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। କୋଭିଡ  ମହାମାରୀ  ଆରମ୍ଭ ପରେ, ମେ ୨୦୨୦ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (GSDP) ର ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସମାନ ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ନିମନ୍ତେ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...