ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ : ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ୪୬,୦୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ୫ମ ତଥା ଶେେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରବିବାର ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି ।  ଗତ ଚାରି ଦିନ ଧରି ସେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏମଏସଏମଇ, କୃଷକ, ଚାଷ ଏବଂ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ତାଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଶନିବାର ଦିନ ସେ କୋଇଲା, ଖଣିଜ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ସମେତ ଆଠଟି କ୍ଷେତ୍ର ସହ ଜଡିତ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବୁଧବାର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା ।
– ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରର ଆୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏହି ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲା ହୃଦୟରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ଏପ୍ରିଲରେ, ଆମେ ଟ୍ୟାକ୍ସର ବିକାଶ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ୪୬,୦୩୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲୁ। ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ମେ ମାସରେ ରାଜସ୍ୱ ନିଅଣ୍ଟ ଅନୁଦାନ ଭାବରେ ୧୨,୩୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏପ୍ରିଲର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ, ଏସଡିଆରଏଫରୁ ଅଗ୍ରୀମ ଭାବେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ୧୧,୦୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ମାଧ୍ୟମରେ ୪୧୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆରବିଆଇକୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ଉପାୟ ଏବଂ ଅର୍ଥ ଆଡଭାନ୍ସର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଏହାକୁ ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ।
-ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଜିଏସଡିପି ୩ ପ୍ରତିଶତ (ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ) କିମ୍ବା ୨୦୨୦-୨୧ ପାଇଁ ୬.୪୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଋଣ ନେଇପାରିବେ। ଏହାକୁ ୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କର ସୀମାର ମାତ୍ର ୧୪ ପ୍ରତିଶତ ନଣ ନେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ୮୬ ପ୍ରତିଶତ ନଣ ବାକି ଅଛି। ଏହା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ୪.୨୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇବ ।

Comments
Loading...