କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ଆମର ପ୍ରମୁଖ ଧର୍ମ – ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ‘ରବିବାର ସମ୍ୱାଦ’ର ପଞ୍ଚମ ଅଧ୍ୟାୟରେ କହିଛନ୍ତି, କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ଆମର ପ୍ରମୁଖ ଧର୍ମ। ଏଥିରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଗୁଜବକୁ ବାରମ୍ବାର ଖଣ୍ଡନ କରିବା ଏବଂ କରୋନା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଲୋକଙ୍କ ଭୁଲ ଧାରଣାକୁ ହଟାଇବା, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ଆୟୁର୍ବେଦଙ୍କ ଭୂମିକା, ପୁନଃ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ଆଇସିଏମ୍ଆର ଆଗାମୀ ଅଧ୍ୟୟନ, ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଚୟନ ମାନଦଣ୍ଡ ଏବଂ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ କରୋନା ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ .. ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟ .. ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ଜୀବାଣୁ ଶେଷ କରିବା ଏବଂ ମାନବିକତାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା। ଏହା ଆମର ଧର୍ମ। ସମଗ୍ର ଜଗତର ଧର୍ମ।

ଲୋକଙ୍କୁ ବଡ଼ ମଣ୍ଡଳୀଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ଏବଂ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ସରକାର ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ ସତର୍କତାର ସହ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମେଳା ଏବଂ ପାଣ୍ଡାଲକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ନିଜ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ସହ ଆଗାମୀ ପର୍ବ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ହେଉଛି ଧର୍ମ ବୋଲି ଲୋକଙ୍କୁ ମନେ ପକାଇ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଧର୍ମ ହେଉଛି ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିବା। ‘ଭଗବଦ୍ ଗୀତା’ ଯୋଦ୍ଧା ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧକୁ ସମାଲୋଚନା କରେ ତେଣୁ ବିଶ୍ୱାସ କିମ୍ବା ଧର୍ମକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏକାଠି ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ଏହା କରିବା, ଆମେ ହୁଏତ ବଡ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା। ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅ .. ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବଂ ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟ .. ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ଜୀବାଣୁ ଶେଷ କରିବା ଏବଂ ମାନବିକତାକୁ ବଞ୍ଚାଇବା। ଏହା ଆମର ଧର୍ମ। ସମଗ୍ର ଜଗତର ଧର୍ମ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଧର୍ମ କିମ୍ବା ଭଗବାନ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ମସଜିଦ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ସେ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଜନ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଏବଂ ଆଗାମୀ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯେପରି ମହାମାରୀ ଆହୁରି ବିସ୍ତାର ନହୁଏ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ହେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଶୀତ ସମୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ସମ୍ଭାବନା ସମ୍ପର୍କରେ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଏକ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଶୀତଦିନେ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଥଣ୍ଡା ପାଗ ଏବଂ କମ୍ ଆର୍ଦ୍ରତା ଅବସ୍ଥାରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ସମ୍ଭାବନା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶୀତ ଋତୁରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ମାସ୍କ / ଫେସ୍ କଭର ପିନ୍ଧିବା, ନିୟମିତ ଭାବରେ ହାତ ଧୋଇବା ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ପଦକ୍ଷେପ ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଡକ୍ଟର ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଫେଲୁଦା ଟେଷ୍ଟର ରୋଲଆଉଟ୍ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଜେନୋମିକ୍ସ ଏବଂ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟିଭ୍ ବାୟୋଲୋଜିରେ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଏହାର ଗ୍ରହଣୀୟତା ମାନଦଣ୍ଡ ସଠିକ ଜଣାପଡିବା ପରେ ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଜେନେରାଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ତେବେ ଆଗାମୀ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଆଶା କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାର ସଂକ୍ରମଣ ପ୍ରବଣ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେଇ ସରକାର କିପରି କରୋନା ଟିକା ବାହାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ସେ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରମ୍ଭରେ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ କରୋନା ଟିକା ଯୋଗାଣ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ପରି ଏକ ବିଶାଳ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ କାରଣ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଟିକା ବିତରଣକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯେପରିକି ଏକ୍ସପୋଜର ହେବାର ଆଶଙ୍କା, ବିଭିନ୍ନ ଜନସଂଖ୍ୟା ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ କୋମର୍ବିଡିଟି, କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି ଏବଂ ସେଥି ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୟସ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ହୋଇ ନ ପାରେ।

ଭାରତରେ କରୋନା ଟୀକାକରଣର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଥିବା କରୋନା ଟିକା ହେଉଛି ୨ ଡୋଜ ଏବଂ ୩ ଡୋଜ ବିଶିଷ୍ଟ ଟିକା। ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଭରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ଟିକା ୨ ଡୋଜ ବିଶିଷ୍ଟ ଥିବା ବେଳେ କ୍ୟାଡିଲା ହେଲଥ କେୟାର ଟିକା ୩ ଡୋଜ ବିଶିଷ୍ଟ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

Comments
Loading...