କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ବଢୁଛି ସମର୍ଥନ, ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ସୁରକ୍ଷା ଚିନ୍ତା

କୃଷି ଆଇନକୁ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥବା କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆଜି ୧୧ ଦିନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସରକାର ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅବରୋଧ ଜାରି ରହିଥିବାରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲୋଚନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିସେମ୍ବର ୯କୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକ ଓ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ କୃଷକ ଦଳ ସିଙ୍ଗୁ, କୁନ୍ଦଲି ଏବଂ ନୋଏଡା ସୀମା ଆଡକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। କେବଳ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ସେମାନେ ଯେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ସମର୍ଥନ ଦେଉଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, ଯୁବ ପିଢ଼ି ଡିଜିଟାଲ ଅଭିଯାନରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସହାୟତା କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି ଏବଂ କୃଷକଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ ଟ୍ୱିଟ୍ କରୁଛନ୍ତି। କେବଳ ଟ୍ୱିଟର ନୁହେଁ, ଇନଷ୍ଟଗ୍ରାମ, ଫେସବୁକ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମାଜିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଫିଡ୍ ମଧ୍ୟ କୃଷକଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ଚିତ୍ରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ରାଜନୈତିକ ଦଳ, ପରିବହନ ମହାସଂଘ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଗଠନ ସମେତ କୃଷକ ଏବଂ ସମର୍ଥକମାନେ ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଭାରତ ବାନ୍ଧବ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ସହ ସେମାନଙ୍କର ସମର୍ଥନ ରହିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କେବଳ କୃଷକ, କ୍ରୀଡା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ, ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣକାରୀଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ବାହାରି ନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁରସ୍କାର ଆକାରରେ ସରକାର ଦେଇଥିବା ସମ୍ମାନ ଫେରାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ବକ୍ସର ବିଜୟନ୍ଦର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ଆଇନ ରଦ୍ଦ ନହୁଏ ତେବେ ସେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ଖେଳ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର ଫେରାଇ ଦେବେ। ସିଂହ ସୀମାରେ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ତଥା ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ କୃଷକମାନେ କେତେ ମହତ୍ୱ ରଖନ୍ତି ତାହା ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଶବ୍ଦ ନାହିଁ।

ପଞ୍ଜାବୀ ଅଭିନେତା ଗୁରୁପ୍ରୀତ ଗୁଗି ମଧ୍ୟ ଦିଲଜିତ ଦୋସଞ୍ଜ ଏବଂ ଯୋଗରାଜ ସିଂଙ୍କ ପରି କୃଷକଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ବାହାରିଛନ୍ତି।ଲୋକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ହେବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଏବଂ ହରିୟାଣା କୃଷକମାନେ ପଞ୍ଜାବର କୃଷକ ଭାଇମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଣ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ନକରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ଥାନ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଯାଇଛନ୍ତି।

ଇତି ମଧ୍ୟରେ କୁଣ୍ଡଲି ସୀମାରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଜୋରଦାର କରାଯାଉଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ଟ୍ରାଫିକ ପୋଲିସ ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ହରିୟାଣା ଏବଂ ୟୁପି ସହିତ ଦିଲ୍ଲୀର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୀମା ପଏଣ୍ଟ, ସିଙ୍ଗୁ, ଟିକ୍ରି, ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ୨୪, ଗାଜୀପୁର ଏବଂ ଚିଲା ବନ୍ଦ ରହିବ ଏବଂ ବିକଳ୍ପ ମାର୍ଗ ନେବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି।

Comments
Loading...