MEllora 950×100

ଇ-ଗଭର୍ଣ୍ଣାନ୍ସରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗର ଅନୁସନ୍ଧାନ

ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ - ନୀତି ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ଟେକ୍‌-ବୁଟକ୍ୟାମ୍ପ-ସରକାରଙ୍କ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୂଚନା ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର (ଏନଆଇସି)ର ଏକ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ହେଉଛି ମେସିନ୍‌ ଦ୍ୱାରା ମାନବ ଜ୍ଞାନଗତ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଅନୁକରଣ। ଏହା ବିଭିନ୍ନ ଶାସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ କରେ ଏବଂ ଆଇଟି ସିଷ୍ଟମରେ କଗ୍ନିଟିଭ୍‌ କମ୍ପ୍ୟୁଟିଂ ପ୍ରୟୋଗ କରି ମାନବ ବୁଦ୍ଧିକୁ ଅନୁକରଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ(ଏଆଇ) – ନୀତି ଏବଂ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ କର୍ମଶାଳା ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୂଚନା ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇ ଯାଇଅଛି ।
ବୁଟ୍‌କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରି କୃଷି ଓ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଡ. ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ପାଢୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏ.ଆଇକୁ ଢାଞ୍ଚା ଖୋଜିବା, ନୂତନ ଅନ୍ତର୍ଦୃଷ୍ଟି ଆବିଷ୍କାର କରିବା, ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟରୁ ଅର୍ଥ ବାହାର କରିବା ଏବଂ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଫସଲ ଅମଳ, ମୃତ୍ତିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିରୀକ୍ଷଣ, ଗୁଳ୍ମ ଏବଂ କୀଟନାଶକ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ମାଟିରେ ପୁଷ୍ଟିସାରର ଅଭାବ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏଆଇ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ।
ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି, ଓଡ଼ିଶା ବିଧାନସଭାର ସଚିବ ଦାଶରଥୀ ଶତପଥୀ, ଏ.ଆଇରେ ଜ୍ଞାନ, ଯୁକ୍ତି, ସମସ୍ୟା ସମାଧାନ, ଧାରଣା, ଶିକ୍ଷା, ଯୋଜନା ଏବଂ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଇଁ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ବିଧାନସଭାର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସହାୟତା ସେବା ପାଇଁ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଇଣ୍ଟରଫେସ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ତଥା ପ୍ରାକୃତିକ ଭାଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଚାଟବଟ୍‌, ବିଧାନସଭା ଡ୍ରାଫଫକୁ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ କରିବା, ବକ୍ତବ୍ୟ ଚିହ୍ନିବା କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରି ବିଧାନସଭା ଭିଡିଓଗୁଡ଼ିକୁ ସନ୍ଧାନଯୋଗ୍ୟ କରିବା ଆଦି ଦ୍ୱାରା ଏ.ଆଇ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ।
ବୁଟ୍‌କ୍ୟାମ୍ପରେ ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ସୁଶ୍ରୀ ଶର୍ମିଷ୍ଠା ଦାସଗୁପ୍ତା, ଡିଡିଜି ଏବଂ ମୁଖ୍ୟ, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ରିସୋର୍ସ ଡିଭିଜନ୍‌, ଏନ.ଆଇ.ସି , ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ବିଶ୍ଳେଷଣ, ଭାଷଣ ସଂଶ୍ଲେଷଣ ଏବଂ ଚିହ୍ନଟକରଣ, ପ୍ରାକୃତିକ ଭାଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଡେଲ୍‌ ବିଲଡିଂ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଭାଗର ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।
ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଡେପୁଟି ଡାଇରେକଫର ଜେନେରାଲ୍‌ (ଟ୍ରେନିଂ) ଡକଫର ଅଶୋକ କୁମାର ହୋତା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରି ଶାସନରେ ଏ.ଆଇ ଆବେଦନ ପାଇଁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପାଇଁ ଏନଆଇସି ୨୦୧୯ ରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସରେ ଉତ୍କର୍ଷ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ଅତିଥିମାନେ ଏଆଇ ମୁଖପତ୍ର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ।
ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ୬୦ରୁ ଅଧିକ ଅଧିକାରୀ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ବିଭିନ୍ନ ଡୋମେନ୍‌ରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍‌ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସକୁ କିପରି ଏକୀକୃତ କରାଯାଇପାରିବ, ସେ ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ସହ ବିସ୍ତୃତ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ।
ଏନଆଇସି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା-ଏଆଇ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌, ମୋଟର ଦୁର୍ଘଟଣା ଦାବି ନଜିର, ଯୋଗାଯୋଗବିହୀନ ଉପସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଚେହେରା ଯାଞ୍ଚ ସେବା, ଲାଇଫ୍‌ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌, ବହୁଭାଷୀ ଚାଟବଟ୍‌ ଏବଂ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଭଏସ୍‌ ବଟ୍‌, ମୃତ୍ତିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ପିଏମ୍‌ କିସାନ୍‌ ଏବଂ ଜମି ରେକର୍ଡଗୁଡିକରେ କୃଷକଙ୍କ ନାମ ପାଇଁ ଫୋନେଟିକ୍‌ ଏବଂ ଶବ୍ଦ ସନ୍ଧାନ ପରି ଉପଲବ୍ଧ ବିଭିନ୍ନ ସମାଧାନ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।
ଏହି କର୍ମଶାଳାକୁ ସୁଶ୍ରୀ ସରିତା ସାହୁ, ବରିଷ୍ଠ ବୈଷୟିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସଂଯୋଜନା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ରୀ ଚୌଧୁରୀ ବିଜୟ କୁମାର ଦାସ, ଡିଡିଜି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସଂଯୋଜକ (ଓଡିଶା), ଏନଆଇସି, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆଭାସୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗଦେଇ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ।

Comments are closed.