ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ସେସୁ ଦାୟୀ, ତଦନ୍ତ ପରେ ନିଆଯିବ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ : ବିଜୟଶ୍ରୀ

0

ଭୁବନେଶ୍ବର : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ରେଞ୍ଜ କମଳାଙ୍ଗରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତରେ ଏକକାଳୀନ ୭ଟି ହାତୀ ମୃତ୍ୟୁ ନେଇ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗ ଦାୟୀ ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।  ବିନ ବିଭାଗ ଏଥିପାଇଁ ସେସୁକୁ ଦାୟୀ କରିଛି । ଏ ନେଇ ପିସିସିଏଫ୍‌ ସନ୍ଦୀପ ତ୍ରିପାଠୀ ଏକ ପ୍ରେସ୍‌ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହି ଘଟଣା ପାଇଁ ସେସୁକୁ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୟଶ୍ରୀ ରାଉତରାୟ। ତେବେ ଘଟଣାର ବିଭାଗୀୟ ତଦନ୍ତ କରାଯାଇ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ କମଳାଙ୍ଗ ନିକଟରେ ରେଳ ଲାଇନ୍‌ ପାର ହେଉଥିବା ବେଳେ ୧୩ଟି ହାତୀ ମଧ୍ୟରୁ ୭ଟି ହାତୀ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସେଠାରେ ଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ମାତ୍ର ୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ ରହିଥିଲା । ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ୧୭ ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ରହିବା କଥା । ମାତ୍ର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ହେବ ତାର ଗୁଡ଼ିକ ଓହଳି ପଡ଼ିଥିଲା । ସେସୁ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ନଥିଲା । ଏହା ସହିତ  ବିଦ୍ୟୁତ ପରିବହନ ଲାଇନ୍‌କୁ କେବୁଲିଂ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇ ନ ଥିଲା । ଫଳରେ ଏଭଳି ଏକ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଘଟିଛି ବୋଲି ପିସିସିଏଫ୍‌ ପ୍ରେସ ବିବୃତ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେସୁକୁ ଚିଠି ଲେଖି ଏ ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ ବୋଲି ଡିଏଫ୍‌ଓ ସୁଦର୍ଶନ ପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି । ତେଣୁ ତଦନ୍ତ କରାଯିବ ଏଥିରେ ଯିଏ ଦୋଷୀ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୃଢ଼ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ତିନି ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ସେଥିରେ ଶକ୍ତି ବିଭାଗର ଇନ୍‌ସ୍ପେକଟର୍‌ ଓ ସେସୁର ଚିଫ୍‌ ଇଞ୍ଜିନିୟର ରହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୩ରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗକୁ ସମସ୍ତ ହାତୀ ଚଳପ୍ରଚଳ ଅଂଚଳରେ ଯାଇଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ତାରକୁ କେବୁଲିଂ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା  କିନ୍ତୁ କେହି ଏଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ନାହାନ୍ତି ବୋଲି ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ।

ତେବେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଭାଗର ଜଣେ ଇନସ୍ପେକ୍ଟରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତିନି ଜଣିଆ ଟିମ୍‌ ଗଠନ କରାଯାଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ଶକ୍ତି ବିଭାଗ ସଚିବ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...