ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୪ରେ ରାଜ୍ୟସଭା ଉପନିର୍ବାଚନ; ପରଲୋକଗତ ରାମବିଳାସ ପାଶ୍ବାନଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ଆସନ

ବିହାର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏନଡ଼ିଏ ପ୍ରାର୍ଥୀ

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ରାମବିଳାସ ପାଶ୍ବାନଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ଖାଲି ହୋଇଥିବା ବିହାର କୋଟାରେ ଖାଲିଥିବା ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ଲାଗି ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୪ରେ ହେବ ଉପନିର୍ବାଚନ । ଗୁରୁବାର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରେ ଏଥିନେଇ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ ଏବଂ ଡ଼ିସେମ୍ବର ୧୪ରେ ଭୋଟ ଗଣନା ହେବ ।  ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୦୨୪ ଏପ୍ରିଲରେ ଶେଷ ହୋଇଥାଆନ୍ତା । ମାତ୍ର ଦୀର୍ଘ ଅସୁସ୍ଥତା ପରେ ସେ ଗତ ଅକ୍ଟୋବର ୮ ତାରିଖରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବିଜେପି ନେତା ରବି ଶଙ୍କର ପ୍ରସାଦ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟୀ ହେବା ପରେ ଏହି ଆସନ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିଲା ଏବଂ ଏଠାରୁ ରାମବିଳାସ ବିଜୟୀ ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ଏହି ଆସନରୁ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇପାରେ ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚଳିତ ଥର ବିଜେପି ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦେଇନାହିଁ । ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଦଳ ଅନ୍ୟ ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସୁଶୀଲ ଦୁଃଖିତ ହୋଇଥିବା ଚର୍ଚା ହେବା ପରେ ତାଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନିଆଯାଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

Comments
Loading...