ଅଗଷ୍ଟା ୱେଷ୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତି : ରାଜୀବ ସାକ୍ସେନାର ୩୮୫ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ କଲା ଇଡି

ଏହି ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପାଲ୍ ଜୁମିରା (ଦୁବାଇ) ରେ ୨୦ ମିଲିୟନ୍ ଦିରହମ୍ ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଭିଲ୍ଲା ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ୱିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମୋଟ ୪୫.୫ ମିଲିୟନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ରହିଛି ଯାହାକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ୍ ୩୮୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜବତ କରିଛି।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ (ଇଡି) ଶୁକ୍ରବାର ବେଆଇନ କଳାଧନ କାରବାର ଅଭିଯୋଗରେ ଅଗଷ୍ଟା ୱେଷ୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦୁର୍ନୀତିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରାଜୀବ ସାକ୍ସେନାଙ୍କ ୩୮୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜବତ କରିଛି । ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ପାଲ୍ ଜୁମିରା (ଦୁବାଇ)ରେ ୨୦ ମିଲିୟନ୍ ଦିରହମ୍ ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଭିଲ୍ଲା ଏବଂ ପାଞ୍ଚଟି ସ୍ୱିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ମୋଟ ୪୫.୫ ମିଲିୟନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ରହିଛି।
ଅଗସ୍ତା ୱେଷ୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଭିଭିଆଇପି ଚପର ମାମଲାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ-ଆବେଦନକାରୀ ରାଜୀବ ସାକ୍ସେନା ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ (ୟୁଏଇ)ରୁ ଭାରତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତରିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ମନି ଲଣ୍ଡରିଂ ଆକ୍ଟରେ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ ।
ସିବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ପଞ୍ଜୀକୃତ ପୃଥକ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ଆଧାରରେ ବେଆଇନ କଳାଧନ କାରବାର ଅଭିଯୋଗରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।
ଇଡି କହିଛି ଯେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ରାଜୀବ ସାକ୍ସେନା ଜଣେ “ହାୱାଲା ଅପରେଟର” ଏବଂ “ଆବାସ ପ୍ରଦାନକାରୀ”, ଯିଏ ଦୁବାଇରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଆବାସ ପ୍ରବେଶ ବ୍ୟବସାୟ( ଆବାସ ଯୋଗାଣ) ଚଳାନ୍ତି । ସେ ଅଗଷ୍ଟା ଚପର ଦୁର୍ନୀତିରେ ବେଆଇନ ଭାବେ ଆୟ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।
“ରାଜୀବ ସାକ୍ସେନା କେବଳ ଅଗଷ୍ଟା ୱେଷ୍ଟଲାଣ୍ଡ ଚୁକ୍ତି ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କାରବାରରେ ମଧ୍ୟ ବେଆଇନ ଭାବେ କଳାଧନ କାରବାର କରିଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିଛି । କଳାଧନ କାରବାର ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜୀବ ସାକ୍ସେନା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶିବାନୀ ସାକ୍ସେନା (ଅଗସ୍ତା ୱେଷ୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାମଲାରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ)ଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଇଡି କହିଛି ।
ଅଗଷ୍ଟା ୱେଷ୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଜବତ କରିବା ଏବଂ ଅପରାଧର ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଆୟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ନକରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱିସ୍ କନଫେଡେରେସନକୁ ଅନୁରୋଧ ପଠାଯାଇଛି ବୋଲି ଇଡି କହିଛି।
ବେଆଇନ କଳାଧନ କାରବାର ଧାରା ୫୦ ଅନୁଯାୟୀ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତଥ୍ୟ ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ରାଜୀବ ସାକ୍ସେନା ଜାଣିଶୁଣି ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...