ବିଶ୍ଵର ୧୫୦ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଗରିବ କରିବ କରୋନା : ଚେତାବନୀ ଦେଲା ବିଶ୍ଵବ୍ୟାଙ୍କ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ସାମାଜିକ ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ଘଟାଇଛି | ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହିତ ଭୂତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ବିକଶିତ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ମଧ୍ୟ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାମାରୀ ହେତୁ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୧୫ ମିଲିୟନ (୧୫୦ ନିୟୁତ) ଲୋକ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ପଡ଼ିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ କରିଛି।

ମହାମାରୀକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ୮୮ ରୁ ୧୫୦ ନିୟୁତ ଲୋକ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି।  ମଧ୍ୟମ ଆୟକାରୀ ଦେଶର ୮୨% ଲୋକ ଘର ଚଳାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ବିଶ୍ ବ୍ୟାଙ୍କର ଦ୍ୱିବର୍ଷୀୟ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଏବଂ ଅଂଶୀଦାର ସମୃଦ୍ଧତା ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହାର ୭.୯% ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏଥି ସହିତ ବିଶ୍ଵ ଜନସଂଖ୍ୟାର ମାତ୍ର ୧.୪% ଲୋକ  ମହାମାରୀ ସତ୍ବେ ନିଜର ସ୍ଥିତାବସ୍ଥା ବଜାୟ ରଖିପାରିବେ ବୋଲି ବିଶ୍ଵବ୍ୟାଙ୍କ ଆକଳନ କରିଛି ।

ବିଶ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ସଭାପତି ଡେଭିଡ ମାଲପାସଙ୍କ ସୂଚନାଅନୁସାରେ ବିକାଶ, ପ୍ରଗତି ତଥା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପୁଞ୍ଜି, ଶ୍ରମ, କୌଶଳ ଏବଂ ନୂତନତ୍ୱକୁ ନୂତନ ବୃତ୍ତି ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଦେଶଗୁଡିକ ଏକ ପୃଥକ ଅର୍ଥନୀତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।  ଯଦି କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନ ହୁଏ , ତେବେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂର କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ୨୦୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ହାର ପ୍ରାୟ ସାତ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଡ଼େଭିଡ଼ କହିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...