MEllora 950×100

ଦୁଇ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ଅଭାବ; ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଦେପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ

କଲମପୁର: ଲୋକଙ୍କୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ସରକାର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସବୁ ଅନୁଦାନରୁ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ପ୍ରକଳ୍ପ ପରେ ପ୍ରକଳ୍ପ। କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସେବାରେ ଲାଗି ପାରୁନାହିଁ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ। କେଉଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ମାସେ ପରେ ଅଚଳ ହେଉଛି ତ କେଉଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ୬ ମାସ ପରେ। ପୁଣି କେଉଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଦୌ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉ ନାହିଁ। ‘ସରକାର କା ମାଲ ଦରିଆ ମେ ଡାଲ’ ନ୍ୟାୟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ସବୁ ଅଚଳ ହେଇ ପଡ଼ି ରହୁଛି। ପାନୀୟ ଜଳ ଟିକକ ପାଇଁ ଗ୍ରାମର ମହିଳାମାନେ ଘଣ୍ଟା ଘଣ୍ଟା ଧରି ନଳକୂଅ ନିକଟରେ ଲମ୍ବା ଧାଡିରେ ଛିଡା ହୋଇ ରହୁଛନ୍ତି। ଏହି ପାଣି ଟିକକ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ବାରମ୍ବାର ଏହି ସମସ୍ୟା ପ୍ରଶାସନକୁ ଜଣାଉଥିଲେ ଗୋଟିଏ ବିଭାଗ ଅନ୍ୟ ବିଭାଗକୁ ଦୋଷ ଦେଇ ପ୍ରଶାସନ କେବଳ ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜୁଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜନ ସାଧାରଣ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇଁ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଭୋଗୁଛନ୍ତି। କଲମପୁର ବ୍ଲକ ଅଧିନସ୍ଥ ଦେପୁର ଗ୍ରାମରେ ଏହାର ଏକ ନଗ୍ନ ନମୂନା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କଲମପୁର ବ୍ଲକ ଅଧିନସ୍ଥ ଦେପୁର ଏକ ବୃହତ ପଂଚାୟତ। ପ୍ରାୟ ୯ ହଜାର ଜନ ସଂଖ୍ୟା ପଂଚାୟତର ୧୬ ଗୋଟି ୱାର୍ଡରେ ବସବାସ କରନ୍ତି। କେବଳ ଦେପୁର ଗ୍ରାମରେ ୫୨୫ ପରିବାରର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ ୨ହଜାର। ପଂଚାୟତର ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଗତ ୨୦୧୯/୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳର ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦେପୁର ଗ୍ରାମବାସୀ ଉପକୃତ ହେବାର ଆଶା କରିଥିଲେ। ଗତ ଅଗଷ୍ଟ ୯୨୦୨୧ରେ ଧର୍ମଗଡ଼ ବିଧାୟକ ମୌଷଧି ବାଗଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦଘାଟିତ ହେଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର ୬ ମାସ ପରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଚଳ ହେଇ ପଡ଼ି ରହିଛି। ବାରମ୍ବାର ବ୍ଲକ ପ୍ରଶାସନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଦ୍ୟାବଧି ଏହାର ସମାଧାନ ହେଇ ପାରି ନାହିଁ। ନିକଟରେ କଲମପୁର ଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଯୁଗ୍ମ ଜନ ଶୁଣାଣି ଶିବିରରେ ମଧ୍ୟ ଏ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗରେ ବିଭାଗ ଟାଳଟୁଳ ନିତୀ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଥିବା ଗ୍ରାମ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଉଛି। ଏନେଇ ଆମ ପ୍ରତିନିଧି କଲମପୁର ଗ୍ରାମ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ର କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଦୁଃଖ ବନ୍ଧୁ ରାଉଳଙ୍କ ସହ ଯୋଗଯୋଗ କରିବା ପରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌‌ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌‌ ସଂଯୋଗ କରାଯିବା ପରେ ଏହା ପୁନଃ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ବୋଲି ସୁଚନା ଦେଇଥିଲେ। କାହିଁକି ବିଦ୍ୟୁତ୍‌‌ ସଂଯୋଗ ହେଉ ନାହିଁ ସେନେଇ କିଛି ଉତର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ଅଭାବ ଥିବା କାରଣରୁ ଲୋକେ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବାର ସୁବିଧା ପାଇବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ଆଲୋଚନା ହେଉଛି। ଆସନ୍ତା ଦୁଇଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେପୁର ଗ୍ରାମର ପାନୀୟ ଜଳ ସୁବିଧା କରାନଗଲେ ଲୋକେ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବେ। ତେଣୁ ତୁରନ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଦାବି ହେଉଛି।

Comments are closed.