ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରିରେ ଭିନ୍ନ ଲୁକ ଦେବ ଏହି ପୋଷାକ

ଚୈତ୍ର ନବରାତ୍ରୀରେ ମା’ ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ସହ ସମ୍ବନ୍ଧ ରଖିଥିବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ। ଏହାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ବୁ ରହିଛି। ସେହି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ବାରା ମା’ଙ୍କ କୃପା ବର୍ଷ ସାରା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ। କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ନବରାତ୍ରିୀ ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ କନ୍ୟା ପୂଜନ କରିଥାଆନ୍ତି। ଏହାସହ ନବମୀ ଦିନ ମିଷ୍ଠାନ୍ନ ଭୋଗ କରିଥାଆନ୍ତି। କନ୍ୟା ପୂଜନ ଦିନ କେଉଁ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ …

କନ୍ୟା ପୂଜନ ଦିନ ମହାଗୌରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ମହାଗୌରୀଙ୍କର ପ୍ରିୟ ରଙ୍ଗ ଗୋଲାପୀ ଅଟେ। ତେଣୁ କନ୍ୟା ପୂଜନ ଦିନ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ। ଏହି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ସତେଜ ଅନୁଭବ କରିବେ। ଏହାସହ ଗୋଲାପୀ ପୋଷାକରେ କିଛି ସୁନେଲୀ ରଙ୍ଗର କାମ ହୋଇଥିଲେ ଆପଣ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ବାରା ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ଦେଖାଯିବେ।

Pic courtesy : amarujala

ନବରାତ୍ରୀରେ ସୂତାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ। ଏହାସହ ଚନ୍ଦେରୀ ସିଲ୍କ ଶାଢୀ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧିପାରିବେ। ଏହି ପରି ପୋଷାକରେ ବଗିଚା ଓ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ସମୟରେ ପ୍ରଚଳିତ କାରିଗରୀ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଏହା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ଏକ ଭିନ୍ନ ଲୁକରେ ଦେଖାଯିବେ।

Pic courtesy : amarujala

ନବରାତ୍ରୀରେ ଫେଷ୍ଟିଭ ଲୁକ ପାଇବା ପାଇଁ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲୁମ କିମ୍ବା ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିବା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ପାରିବେ। ଏହାସହ ଜ୍ୟୋମିତିକ ଡିଜାଇନ ଥିବା ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧିପାରିବେ।

Pic courtesy : youtube.com
Comments
Loading...