ଡିଆରଡିଓ ପକ୍ଷରୁ ଏସଏଫଡିଆର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷା

ବାଲେଶ୍ଵରର ଚାନ୍ଦିପୁରରେ ଥିବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ(ଡିଆରଡିଓ) ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଟେଷ୍ଟ ରେଞ୍ଜରୁ ସଲିଡ୍ ଇନ୍ଧନ ଡକ୍ଟେଡ୍ ରାମଜେଟ୍ (ଏସଏଫଡିଆର) କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସଫଳତାର ସହ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଭାରତ ଏବଂ ଋଷ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିତ ଭାବରେ ବିକଶିତ ଏକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଯୁକ୍ତି ଆଧାରିତ କୌଶଳ । ଡିଆରଡିଓର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ବୁଷ୍ଟର୍ ମୋଟର ସମେତ ସମସ୍ତ ସବ୍-ସିଷ୍ଟମ୍ ଆଶା ପୂରଣ କରିଛି ଏବଂ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି।

ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଉଭୟ ଭୁପୃଷ୍ଠରୁ ଆକାଶ ଏବଂ ଆକାଶରୁ ଆକାଶ ପଥରେ ​‌  କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର  ଲକ୍ଷ ଭେଦ କରିବାରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଅଧିକାରୀ ଜଣଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଅନେକ ନୂତନ କୌଶଳ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଏଥିରେ କଠିନ ଇନ୍ଧନ ଡକ୍ଟେଡ୍ ରାମଜେଟ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି।

ରାମଜେଟ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ?

ରାମଜେଟ୍ ହେଉଛି ବାୟୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନର ଏକ ରୂପ । ଏହି ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଯାନ ଅଗ୍ରଗାମୀ ଗତି ବ୍ୟବହାର କରି ଆସୁଥିବା ବାୟୁକୁ ସଙ୍କୋଚନ ନକରି କମ୍ ଚାପ ଦେଇଥାଏ । ଏକ ରାମଜେଟ୍ ଚାଳିତ ଯାନ ରକେଟ୍ ପରି ଏକ ସହାୟକ ବିମାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏହା ଯାନକୁ ସେହି ଗତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇ ଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯେଉଁଠାରୁ ଏହା ଅଧିକ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭେଦ କ୍ଷମତା ୧୦୦-୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଅଟେ।

 

Comments
Loading...