ଆମେରିକା ସହ ଉର୍ଜା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଶକ୍ତି ସୁରକ୍ଷାକୁ ସୁଦୃଢ କରିବ ଭାରତ – ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ/ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆମେରିକାର ଶକ୍ତି ସଚିବ ରିକ୍‍ ପରେିଙ୍କ ସହ ଟୋଲିଫୋନ ଯୋଗେ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି ଭାରତର ତୈଳ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ ମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ। ଦୁଇ ଦେଶର ଉର୍ଜା କ୍ଷେତ୍ରର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦ୍ୱୟ ଏକ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ମାଧ୍ୟମରେ ଶକ୍ତି ସୁରକ୍ଷାକୁ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ତଥା ଭାରତକୁ ଏକ ଗ୍ୟାସ ଆଧାରିତ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଏହସହ ଭାରତ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟରେ ଉର୍ଜା କ୍ଷେତ୍ରର ନୂଆ ଉଦ୍ଭାବନକୁ ପରସ୍ପର ସହିତ ଯୋଡି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରଣନୈତିକ ସହଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଗତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଉଦ୍ୟମ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗଠନ କରାଯାଇଥିବା ୪ଟି ୱାର୍କିଂ ଗ୍ରୁପ ଯଥା ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରଣନୈତିକ ସହଯୋଗ ଶକ୍ତି ଓ ଉର୍ଜା କ୍ଷେତ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା, ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଓ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ତୁରନ୍ତ ଭାରତ ଆମେରିକା ଉର୍ଜା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ଯୁଗ୍ମ ବୈଠକ ପାଇଁ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ। ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟର ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରଧାନ ମୂଲ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଭାରତୀୟ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପଡୁଥିବା ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଆମେରିକାର ଉର୍ଜା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ସହ ବିଶ୍ୱ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟକୁ ସ୍ଥିର ରଖିବାରେ ଆମେରିକାର ଭୂମିକା ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ତୈଳ ଓ ଗ୍ୟାସ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେରିକା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଗାଣକାରୀ ଦେଶ ହେବା ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଦୁଇ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଉର୍ଜା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମିଳିତ ଭାବେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ସହମତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

Comments
Loading...