ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଲା ’ପାକିସ୍ତାନୀ ପାରା’ ପ୍ରସଙ୍ଗ

ଚେତନ ଭଗତ ପଚାରିଲେ : ପାରା ଅଣ୍ଡା ଦେଲେ କେଉଁ ଦେଶର ହେବ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ନିମନ୍ତେ ଗୁଇନ୍ଦା ବ୍ୟବହାର ବହୁ ପୁରୁଣା ପ୍ରଥା। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ପାରାମାନଙ୍କୁ ଗୋପନ ତଥ୍ୟ ପ୍ରେରଣ ନିମନ୍ତେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ନିକଟରେ କାଶ୍ମୀର କଠୁଆ ଜିଲାର ହୀରାନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଧରା ପଡ଼ିଥିବା ଏକ ପାକିସ୍ତାନୀ ପାରା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଏହି ପାରାକୁ ମୁକୁଳାଇବାକୁ ପାକିସ୍ତାନରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ ଆସିଛି । ତେବେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ନୁହେଁ, ସିଆଲକୋଟରେ ରହୁଥିବା ହବିବୁଲ୍ଲା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି । ଏହି ପାରାଟି ତାଙ୍କର ଏବଂ ସେ କୌଣସି ଗୁଇନ୍ଦା ବୃତ୍ତିରେ ନିଯୁକ୍ତ ନ ଥିଲା, ତେଣୁ ପାରାଟିକୁ ଫେରାି ଦେବାକୁ ହବିବୁଲ୍ଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ମାତ୍ର ୨ ଦିନ ତଳେ ପାରାଟି କାଶ୍ମୀରର କଠୁଆ ଜିଲାର ହୀରାନଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଧରା ପଡ଼ିଥିଲା । କଠୁଆର ଡ଼ବାଲ ଅଞ୍ଚଳର ଜଣେ ମହିଳା ଏହି ପାରାଟି ତାଙ୍କ ଘର ନିକଟରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ଧରିଥିଲେ । ତା ଗୋଡ଼ରେ ଗୋଟିଏ ରିଙ୍ଗ ରହିଥିଲା । ପାରାଟି ପାକିସ୍ତାନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଆସିଥିବା ଅନୁମାନ କରି ସେ ତାକୁ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ସୀମା ସୁରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀ ଏହାକୁ ପୁଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତରିତ କରିଥିଲେ । ଏହି ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା । ବିଶିଷ୍ଟ ଲେଖକ ଚେତନ ଭଗତ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିଥିଲେ । ଟ୍ବିଟ୍ ଯୋଗେ ଏହି ପାରା କେଉଁଠୁ ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନା ନେବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲା ? ଯଦି ଏହା ଅଣ୍ଡା ଦିଏ ତେବେ ତାହା ଭାରତୀୟ ହେବ ନାଁ ପାକିସ୍ତାନ ହେବ ବୋଲି କୌତୂକ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ।

ଶେଷରେ ଏହି ଖବର ପାକିସ୍ତାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନୀ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଆଚମ୍ବିତ । ତାଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳର ପାରା କିପରି ଭାରତ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି କରିବାକୁ ଭାରତ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଶେଷରେ ଜଣା ପଡ଼ିଥିଲା ଏହି ପାରାଟି ସିଆଲକୋଟ ଅଞ୍ଚଳର ସୀମାନ୍ତବର୍ତୀ ଗାଁ ବଗା ଶକରଗଡ଼ରେ ରହୁଥିବା ହବିବୁଲ୍ଲା ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର । ହବିବୁଲ୍ଲାର ପାରା ପାଳିବାର ସଉକ ଅଛି । ସେ ତାର ସବୁ ପାରା ଗୋଡ଼ରେ ରିଙ୍ଗ ପିନ୍ଧାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଲେଖାଯାଇଥାଏ । ଦୁଇଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଇଦ୍ ଅବସରରେ ସେ ତାର ସବୁ ପାରାଙ୍କୁ ଉଡ଼ାଇଥିଲା । ସେଥିରୁ ସବୁ ପାରା ଫେରି ଆସିଥିଲେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଫେରି ନ ଥିଲା ।

ହବିବୁଲ୍ଲାର ଦାବି ଅନୁସାରେ ଏହି ପାରାର ଯୋଡ଼ି ପାରାଟି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି । ତାଙ୍କର ଗାଁ ଭାରତ ସୀମାରୁ ମାତ୍ର ୪ କିଲୋମିଟର ଦୂର । ସେ ଭାରତ ଉଡ଼ି ଯାଇଛି । ମାତ୍ର ସେଠାରେ ଗୁଇନ୍ଦାଗିରି ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ହୋଇଛି । ଏହାପରେ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଚିଠି ଲେଖିଛି । ତାର ପାରାକୁ ପୁରା ପ୍ରୋଟୋକଲ ଓ ସମ୍ମାନର ସହ ତାକୁ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଉ ବୋଲି ଅନୁରୋଧ କରିଛି ।

Comments
Loading...