ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବିହାର ନିର୍ବାଚନ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ୱେବିନାରରେ କହିଲେ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର

ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ତଥା ଏ-ୱେବର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁନୀଲ ଆରୋରା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ସଂସ୍ଥା ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -୧୯ ଭଳି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ଏକ ବଡ ଆହ୍ୱାନ।

ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବିହାର ଗସ୍ତ କରିବା ପରେ ସେଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଆୟୋଗ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି ସିଇସି କହିଛନ୍ତି। ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ ନିର୍ବାଚନ ସଂସ୍ଥା (Association of World Election Bodies)ର ଏକ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହେବା ପରେ ‘ଇସୁ, ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍, କୋଭିଡ -୧୯ ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ସମସ୍ୟା ଶୀର୍ଷକ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ୱେବିନାର ଉଦ୍ଘାଟନ କରିବା ପରେ ଆରୋରା ଏହା କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ୱେବିନାର ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ।

ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା କରିବାର ଅଭିଜ୍ଞତା ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ ଥିଲା।

୨୦୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩ରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ A-WEBର ସାଧାରଣ ସଭାରେ ୨୦୧୯ରୁ ୨୦୧୧ ପାଇଁ ଭାରତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ଆଜିର ୱେବିନାରରେ କରୋନା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା ​​ବୋଲି ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ମଲାୱି, ତାଇୱାନ, ମଙ୍ଗୋଲିଆ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ଦେଶଗୁଡିକ ନିର୍ବାଚନ ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ନିରାପତ୍ତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିସାରିଛନ୍ତି।

ବୃହତ ଚୟନକର୍ତ୍ତା, ଭୌଗଳିକ ଏବଂ ଭାଷାଭିତ୍ତିକ ବିବିଧତା ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତରେ ନିର୍ବାଚନ ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ୱାନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ବିହାର ବିଧାନସଭାକୁ ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନର ମାପକାଠି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଟ ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୨୯ ନିୟୁତରେ ପହଂଚି ଥିବା ଅରୋରା କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସହ ଏକ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସର୍ବାଧିକ ଭୋଟରଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୫ ଶହରୁ ୧ହଜାରକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଫଳସ୍ୱରୂପ, ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ସଂଖ୍ୟା ୪୦% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୬୫ ହଜାରରୁ ୧ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

Comments
Loading...