ଆଜିଠୁଁ ବଦଳିଲା ଡେବିଟ୍ ଓ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ନିୟମାବଳୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କ୍ରେଡିଟ୍ ଏବଂ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ନିୟମ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ରୁ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜିଠାରୁ ବଦଳିଛି । କାର୍ଡକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ସୁବିଧାଜନକ କରିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ନିୟମକୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଏଥିରେ ଅନେକ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ରହିଛି କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କିଛି ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ।

ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣ ନୂଆ ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ୧୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୬ ଠାରୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହି କାର୍ଡ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ବିଦେଶରେ ଏହାକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ କଷ୍ଟମର କେୟାର କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ କିମ୍ବା ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ।

ବିଦେଶରେ ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ କାରବାର ପାଇଁ ପୃଥକ ସୁବିଧା ନେବାକୁ ପଡିବ

ଯଦି ଗ୍ରାହକମାନେ ଅନଲାଇନ୍ କାରବାର, ଯୋଗାଯୋଗବିହୀନ କାରବାର କିମ୍ବା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କାରବାର କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ସେବାଗୁଡିକୁ ପୃଥକ ଭାବେ ସକ୍ରିୟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ପୁରୁଣା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସେବାଗୁଡିକ କାର୍ଡ ସହିତ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଏଠାରେ ସୂଚନା ଯେ, ଯୋଗାଯୋଗବିହୀନ କାରବାରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏକ କାରବାର ଯାହା ଆରଏଫ୍ଆଇଡି (RFID) ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଡେବିଟ୍ କିମ୍ବା କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇଥାଏ। ଉପଭୋକ୍ତା ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଓ ସୁବିଧା  ଅନୁଯାୟୀ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍, ଏଟିଏମ୍, ଆଇଭିଆର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସେବାଗୁଡ଼ିକୁ ଆରମ୍ଭ କିମ୍ବା ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ ।

କିନ୍ତୁ ପ୍ରିପେଡ୍ ଉପହାର କାର୍ଡ ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା କିମ୍ବା କେବଳ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ପିଓଏସ୍ (POS) ଟର୍ମିନାଲରେ ଅଦଳବଦଳ କରିବାକୁ ଘରୋଇ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଆରବିଆଇ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛି। ସାଇବର ଠକେଇ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି।

Comments
Loading...