୨୦ବର୍ଷରେ ସାପ କାମୁଡାରେ ଭାରତରେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ସାପ କାମୁଡାରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ସାପ କାମୁଡ଼ିବା କିମ୍ବା ସାପ କାମୁଡ଼ିବା କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ପ୍ରାୟ ଅର୍ଦ୍ଧେକଙ୍କ ବୟସ ୩୦ ବର୍ଷରୁ ୬୯ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ। ମୃତକଙ୍କ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ହେଉଛନ୍ତି ଶିଶୁ।

‘ରେସେଲ୍ସ ଭାଇପର’ (ଦୁବାଏସ୍), ‘କରାଇଟ୍’ ଏବଂ ‘ନାଗ’ ପ୍ରଜାତିର ସାପଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ। ତଥାପି, ଅତିକମରେ ଅନ୍ୟ ୧୨ ପ୍ରଜାତି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ ବଞ୍ଚିଥିବା ଲୋକଙ୍କର ପରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି |

ସାପ କାମୁଡ଼ାର ଅଧିକାଂଶ ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ହୋଇଯାଏ କାରଣ ଏହି ଘଟଣା ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ସହଜରେ ମିଳି ନଥାଏ |

ସାପ କାମୁଡ଼ାର ପ୍ରାୟ ଅଧା ମୌସୁମୀ ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ, ଅର୍ଥାତ୍ ଜୁନ୍ ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ମଧ୍ୟରେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାପମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଗାତରୁ ବାହାରି ଯାଆନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାପ ପାଦକୁ କାମୁଡ଼େ ବା ଦଂଶନ କରେ।

ବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକା ‘ଇ-ଲାଇଫ’ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଗବେଷଣାତ୍ମକ ସନ୍ଦର୍ଭକୁ ଭାରତ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ବହୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମିଳିତ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଭାରତର ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ‘ମିଲିୟନ୍ ଡେଥ୍ ଷ୍ଟଡି’ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି |

ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଭାରତ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ମିଳୁଥିବା ‘ରସେଲ ଭାଇପର’କୁ ଦୁବୋଇୟା ସାପ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ସାପର ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଗଣାଯାଏ |

ଏମାନେ ମୂଷା ଭଳି ଅନେକ ଛୋଟ ଛୋଟ ପ୍ରାଣୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଭାବେ ଖାଇଥା’ନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରାୟତଃ ମନୁଷ୍ୟର ବାସସ୍ଥାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦେଖାଯାଏ |

ଭାରତରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିବା କରୈତ ସାଧାରଣତଃ ଦିନ ଆଲୋକରେ ଶାନ୍ତ ରହିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ରାତିରେ ଏହା ବିପଜ୍ଜନକ ପାଲଟିଯାଏ। ଏହାର ଲମ୍ବ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶରୁ ଦୁଇ ମିଟର ଅର୍ଥାତ୍ ପାଞ୍ଚ ଫୁଟ ନଅ ଇଞ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ନାଗ ସାପ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ଧାରରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ

ଜଡିବୁଟି ଚିକିତ୍ସା

ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ଏତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଯେ ଭିତରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୨୦୦୧ ରୁ ୨୦୧୪ ମଧ୍ୟରେ ଆଠଟି ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ସାପ କାମୁଡ଼ିବା ଘଟଣା ଘଟିଛି। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ବିହାର, ଝାଡଖଣ୍ଡ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ (ତେଲେଙ୍ଗାନା ସମେତ), ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ।

ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ୭୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସରେ ସର୍ପାଘାତ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ୨୫୦ ମାମଲାରେ ଗୋଟିଏ ଥାଏ । କିନ୍ତୁ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ବିପଦ ୧୦୦ଟି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗୋଟିଏକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ

ଗବେଷଣାକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୌସୁମୀ ଋତୁରେ ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କର ସାପ କାମୁଡାର ଶିକାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ।

ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାଷବାସ ସମୟରେ ସାପଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଉପାୟ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ରବର ଜୋତା, ଗ୍ଲୋଭସ୍ ଏବଂ ଫ୍ଲାସ୍ ଲାଇଟ୍ ଯୋଗୁ ବିପଦର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ଥାଏ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ସାପ କାମୁଡାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯାଉଛି।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି ଯେ ଉଷ୍ମପ୍ରସବଣ ଅଞ୍ଚଳର ଦେଶମାନଙ୍କରେ ସାପ କାମୁଡାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାର ଧାରା ରହିଛି।

‘ହୁ’ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୮୧,୦୦୦ରୁ ୧,୩୮,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କର ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟୁଛି। ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ  ତିନିଗୁଣ ଲୋକ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ବଞ୍ଚିଯାଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଅନ୍ୟ କିଛି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

Comments
Loading...