ସୁଧୁରୁଛି କରୋନା ସ୍ଥିତି, ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଅଢେଇ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍

ଦେଶର କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ମଙ୍ଗଳବାର କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଭେଷଜ ଗବେଷଣା ପରିଷଦ (ଆଇସିଏମଆର) ଦ୍ୱାରା ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କରୋନା ସକ୍ରିୟ ମାମଲା ଅଢେଇ ଲକ୍ଷରୁ କମ୍ ରହିଛି ଏବଂ ଏହା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପଜିଟିଭ ହାର ୧.୯୭ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଚାରୋଟି ପ୍ରମୁଖ ଟିକା ଷ୍ଟୋର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି ଯାହାର ନାମ ଜିଏମଏସଡ଼ି ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ଷ୍ଟୋରଗୁଡିକ କରନାଲ, ମୁମ୍ବାଇ, ଚେନ୍ନାଇ ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏଥିସହ ଦେଶରେ ୩୭ଟି ଟିକା ଷ୍ଟୋର ରହିଛି। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଟିକା ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକରେ ଟିକା ରଖାଯିବ, ସେଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ଟ୍ରାକର ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଉପାୟରେ ନଜର ରଖାଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏକ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଆମ ଦେଶରେ ଏପରି ସୁବିଧା ଅଛି।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ମାମଲାର ମାତ୍ର ୪ ପ୍ରତିଶତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟମ କିମ୍ବା ଭୟଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଇଛି ଏବଂ ସମ୍ପୃକ୍ତ ରୋଗୀମାନେ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ନିରୀକ୍ଷଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ମୋଟ ମାମଲାର ୫୬ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲାରେ ଅତି ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ବା ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଦେଉଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅଲଗା ରଖାଯାଇଛି। ଭୂଷଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ ମାମଲାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିତରଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ପଡୁଥିବା ବୋଝ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଆଗ ଧାଡ଼ିର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ ନାହିଁ। କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟ Co-WIN ବିତରଣ ପରିଚାଳନା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇସାରିଛି।

Comments
Loading...