ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର କୋଭିସିଲ୍ଡ଼କୁ ମିଳିପାରେ ଜରୁରୀ ଅନୁମୋଦନ; ଜାନୁଆରୀରୁ ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ ସମ୍ଭାବନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ସୁଖବର । ଚଳିତ ମାସରେ ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସଏସଆଇ)ର କୋଭିସିଲ୍ଡ଼କୁ ଜରୁରୀ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥିବାରୁ ଜାନୁଆରୀରୁ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇପାରେ ।  ଏହି ଟିକା ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ବ୍ରିଟିଶ ଫାର୍ମ ଆଷ୍ଟ୍ରା ଜେନେଙ୍କା ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି |

ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏସଏସଆଇ ଆସନ୍ତା ଦଶ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ସଂସ୍ଥାକୁ ନିଜର ଟୀକା ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ ଅନ୍ତିମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତଥ୍ୟ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବ ।  ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଡ୍ରଗ୍ ରେଗୁଲେଟର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଡ୍ରଗ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (CDSCO) ର ବିଷୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି (SEC) ବୈଠକ କରିଥିଲା ​​| ଏଥିରେ କୋଭିଶିଲ୍ଡର ତଥ୍ୟ ତଥା ଭରତ ବାୟୋଟେକର କୋଭାକ୍ସିନ ଏବଂ ଫାଇଜର ଟିକା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ତିନୋଟି ଟିକା ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ନିଆଯାଇଛି। କମିଟି ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତକାରୀ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକଠାରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଉପରେ କିଛି ଉତ୍ତର ଲୋଡ଼ିଛନ୍ତି ।

ଭାରତରେ ଚାଲୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟାୟ-୨  କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣର ସୁରକ୍ଷା ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ଏସଏସଆଇକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି । ଏହା ସହ  ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଭାରତରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣର ପ୍ରତିରୋପଣ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ କମିଟି ଲୋଡ଼ିଛି ।

ଭାରତର ଶୀର୍ଷ ଟୀକା ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଭେଲୋରର ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜର ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଗଗନଦୀପ କାଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଗତ ବର୍ଷ ଭାରତର ନୂତନ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣର ନିୟମ କରାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ନିୟାମକଙ୍କୁ ବିନା ପରୀକ୍ଷଣରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଔଷଧ କିମ୍ବା ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରିବାର ଅଧିକାର ଦିଆଯାଇଛି। ଡକ୍ଟର କାଙ୍ଗଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ  ଅନୁମତି ପାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ସମାନ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଗୀର ବିବରଣୀ ଆବଶ୍ୟକ | ସେଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି | ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଅନ୍ୟତ୍ର ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଛି, ତାଙ୍କୁ ପ୍ରି-କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଏବଂ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ନିୟମିତ ତାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଯେତେବେଳେ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସୀମିତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗେ, ଏହା ନିୟାମକ ସ୍ତରରେ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ହୁଏ |  ବିଶେଷଜ୍ଞ କମିଟି ସେହି ଆବେଦନକୁ ବିଚାର କରେ | ଏହାର ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହାକୁ  ଶୀର୍ଷ କମିଟି ନିକଟକୁ ଯାଇଥାଏ। ଶୀର୍ଷ  କମିଟିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ଜଡିତ ବିଭାଗର ସଚିବ ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚାଇନା ନ୍ୟାସନାଲ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଗ୍ରୁପ୍ କିମ୍ବା ସିନୋଫାରମ୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ କରୋନା ଟିକାକୁ ଇତିମଧ୍ୟରେ ବାହାରିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିୟାମକ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟିକା ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଟ୍ରାଏଲ୍ ତଥ୍ୟର ସମୀକ୍ଷା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପରେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଜିନହୁଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୪୨୨୨୯ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟ -୩ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି। ଏଥିରେ ଟିକା ୮୬% ଫଳପ୍ରଦତା ଦେଖାଇଛି | ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ  କରିବାର ୯୯%  ସେରୋକୋନଭର୍ସନ୍ ହାର ଏବଂ୧୦୦% କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା କରୋନାକୁ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଗୁରୁତର ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି |

Comments
Loading...