ଦେଶରେ କେବେ ଆସିବ କରୋନା ଟୀକା? ଏମ୍ସ ନିର୍ଦେଶକ ଦେଲେ ଆଶା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ପାଉନାହିଁ  । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି କରୋନା ଟୀକା ଉପରେ ନିବଦ୍ଧ ହୋଇଛି ।  ଦେଶର ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ସ୍ବାଭାବିକ ଭାବରେ ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟୀକା କେବେ ଆସିବ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (AIIMS) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ବର୍ତ୍ତମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସବୁକିଛି ଚାଲିଯାଏ ତେବେ ଜାନୁଆରୀ୨୦୨୧  ସୁଦ୍ଧା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଟିକା ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ ।

ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ଗ୍ରୁପ୍‌ର ହେଲ୍ଥଗିରି ପୁରସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଡ଼ା. ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଯେ ଟିକା ଦେଶରେ କେତେ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିବ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର । ଟୀକାକରଣର ଫଳପ୍ରଦତା ସାଧାରଣତଃ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଯଦି ସବୁ ଠିକ୍ ହୁଏ, ତେବେ ଟିକା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ବଜାରରେ ହୋଇପାରେ | ତଥାପି ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସଂଖ୍ୟକ ଟିକା ଭାରତର ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ପୂରଣ କରିବ ନାହିଁ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଆସିବା ପରେ କିଛି ଆହ୍ବାନ ମଧ୍ୟ ଆସିବ, ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ବହୁଳ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ।

ଟିକା ବଣ୍ଟନ କରିବା ସମୟରେ ’ ପ୍ରାଥମିକତା’ର ମଡେଲ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ। ଅର୍ଥାତ୍ ଯେଉଁମାନେ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟିକା ଦିଆଯିବ |  ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଅନ୍ୟ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଏହି ପ୍ରାଥମିକତା ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଟିକା ବଣ୍ଟନ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଭାବରେ କରାଯିବ | ଯଦି ଏହି ପ୍ରାଥମିକତା ମଡେଲ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବା ସହିତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକମାନେ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ରୋଗ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଟୀକାକରଣର ନିରାପତ୍ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ଦୀର୍ଘମିଆଦି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରିବା କଷ୍ଟକର | ଏହା ଉପରେ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମୟ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମଣିଷ ଉପରେ ପ୍ରଥମ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକା ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଚାଲିଛି। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ସ୍ୱଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇପାରେ | ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଟୀକା ଦିଆଯାଏ, ସେମାନଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ତଦାରଖ କରାଯିବ |କରୋନା  ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଶୀର୍ଷ ବିନ୍ଦୁ ସମ୍ପର୍କରେ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା କିଛି ଦିନ ହେବ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଯଦି ଏହା ଆଉ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ, ତେବେ ଏହା ଏକ ସୂଚକ ହୋଇପାରେ ଯେ ଶିଖର ଶିଖରରେ ଅଛି।  ତେବେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ହାତ ସଫା କରିବା ଏବଂ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବା ଭଳି ଅଭ୍ୟାସ ନିରନ୍ତର ବଜାୟ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଡ଼ା. ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...