ଟୀକା ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ରାଜ୍ୟକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ; ୨୯ ହଜାର ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳରେ ଗଚ୍ଛିତ ରହିବ ଟୀକା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଟୀକା ସଂରକ୍ଷଣ ଲାଗି ୨୯ ହଜାର ଶୀତଳ ଶୃଙ୍ଖଳ (କୋଲ୍ଡ଼ ଚେନ ପଏଣ୍ଟ), ୨୪୦ ୱାଲ୍-ଇନ୍-କୁଲର୍,୭୦ ୱାଲ୍-ଇନ୍-ଫ୍ରିଜର୍, ୪୫ ହଜାର ଆଇସ୍ ଲାଇନ୍ ରେଫ୍ରିଜରେଟର, ୪୧ ହଜାର ଗଭୀର ଫ୍ରିଜ୍ (ଡ଼ିପ୍ ଫ୍ରିଜ) ଏବଂ ୩୦୦ସୌର ରେଫ୍ରିଜରେଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ । ମଙ୍ଗଳବାର ସେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ଦେଖା ଯାଉଥିବା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏକ ଗୁରୁତର ପ୍ରସଙ୍ଗ। ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଟୀକାକରଣ ପରେ ଶିଶୁ ଏବଂ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧୦ ଲକ୍ଷରେ କେବଳ ୭ ହଜାର ୧୭୮ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବିଶ୍ବରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷରେ ୯୦୦୦ ରହିଛି ।

ନୀତି ଆୟୋଗ ସଦସ୍ୟ ଡ଼. ଭି.କେ.ପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଡ଼୍ରଗ୍ କଂଟ୍ରୋଲର ଜେନେରାଲ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ଟୀକାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଛି ।  HGCO-19 ନାମକ ଏହି ଟୀକା ପୁଣେ ଭିତ୍ତିକ କମ୍ପାନୀ ଜେନୋଭା ଦ୍ବାରା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏଜେନ୍ସି ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗର ସହଯୋଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି।

MRNA ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ଏହା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଟିକା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ  ବ୍ରିଟେନରେ Pfizer-BioNotech ଟିକା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି | ଅନ୍ୟ ଏକ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ମୋଡର୍ନା ମଧ୍ୟ ଏହି ଟୀକାକରଣର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ ଲୋଡିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇଟି ଟିକା ମେସେଞ୍ଜର- RNA ଯଥା mRNA ଉପରେ ଆଧାର କରି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଉଭୟ ୯୫% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।

Comments
Loading...