ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ସଂକ୍ରମଣ : ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଓ କେରଳ ପରେ ଅନ୍ୟଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଣି କରୋନା ମାମଲାରେ ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ କେରଳ ପରେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସଂକ୍ରମରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସରକାର ସତର୍କ ହୋଇଛନ୍ତି।  ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଗୁରୁବାରଠାରୁ ଅମରାବତୀରେ ଲକଡାଉନ ସହିତ ୟାବତମାଲରେ ରାତ୍ରି ପାଳୀନ କର୍ଫ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩,୯୯୩ ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ୨୯ ଜାନୁୟାରୀ ପରଠାରୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ବୃଦ୍ଧି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ୧,୪୩,୧୨୭ ସକ୍ରିୟ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ରହିଛି, ଯାହା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟାର ୧.୩୦% ।
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାଅନୁସାରେ, ଯଦି ଆମର ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ କରୋନାର ନୂଆ ଟ୍ରେନ ସହିତ ଲଢେଇ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ, ତେବେ ଆମେ ଏହି ବିପଦକୁ ଶୀଘ୍ର ଦୂର କରିପାରିବା, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଭୂତାଣୁର ନୂତନ ରୂପ ଅଧିକ ବିପଦଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଆମ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନେ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ନହେଲେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ମାମଲା ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ କରୋନାଙ୍କ ସ୍ଥିତି କ’ଣ …

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬,୧୧୨କରୋନ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ବିଏମସି କରୋନାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଆଜି ମୁମ୍ବଇରେ ୧୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ କୋଠାକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି।

କେରଳ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ କେରଳରେ ୪୫୮୪ଟି ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪,୦୬୧ଥିଲା।

ପଞ୍ଜାବ : ଉତ୍ତର ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟ ପଞ୍ଜାବରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ୩୮୩ ଟି ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ : ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୧୩ ଫେବୃଆରୀ ବରଠାରୁ  ହଠାତ୍ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ  ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୯୭ ଟି ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଛତିଶଗଡ : ଗତ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଛତିଶଗଡରେ ହଠାତ୍ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସର୍ବଶେଷ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏଠାରେ ୨୫୯ ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏହି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସଂକ୍ରମଣକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି । ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଠାରୁ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।

 

Comments
Loading...