ଆଶ୍ବସ୍ତିକର ଖବର : ଦେଶରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ, ୫ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଏହା ଶୂନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର କହିଛି ଯେ,ଏହାର ଶ୍ରେୟ ହେଉଛି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ଉନ୍ନତ କ୍ଲିନିକାଲ ପରିଚାଳନା। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ -୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିବା ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ଅନ୍ୟତମ।

ଦେଶରେ ୨୯ ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଦେଶର ହାରାହାରି ଠାରୁ କମ୍ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଶର ୫ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଶୂନ୍ୟ ଏବଂ ୧୪ଟିରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଏକ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ରହିଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଢଙ୍ଗରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରିଚାଳନା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ଜୋରଦାର ଉଦ୍ୟମ ଯୋଗୁଁ ଭାରତର ମୃତ୍ୟୁ ହାର ୨.୫%ରୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। କରୋନା ସଂକ୍ରମର ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧି, ତୁରନ୍ତ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ସାମଗ୍ରିକ ଚିକିତ୍ସା ମାନଦଣ୍ଡକୁ ଆଧାର କରି ସର୍ବୋତ୍ତମ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୀତି ମୃତ୍ୟୁ ହାର ହ୍ରାସ କରିଛି।

ମୃତ୍ୟୁ ହାର କମ୍ ଥିବା ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ

ଭାରତରେ କରୋନା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଇ ୨.୪୯ ପ୍ରତିଶତରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ତେଣୁ ଭାରତ ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ -୧୯ ଠାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ଥିବା ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏକ ମାସ ପୂର୍ବେ ଏହି ହାର ୨.୮୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା, ଯାହା ଜୁଲାଇ ୧୦ ରେ ୨.୭୨କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୨.୪୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି।
ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଅନୁଯାୟୀ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ସରକାର ଯାଞ୍ଚକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାରୀ ତଥା ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରର ଉଦ୍ୟମକୁ ଏକାଠି କରି ଡାକ୍ତରଖାନାର ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ସୁଦୃଢ କରିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...