କରୋନା ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ : ବ୍ରିଟେନ ଉପରେ ୪୦ ଦେଶର କଟକଣା

ଆମେରିକାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଛନ୍ତି ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ

ଲଣ୍ଡନ : ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପଡିଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ କରୋନାର ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯାହା ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ମାମଲା ପ୍ରାୟ ଆଠ କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯଦିଓ ୫.୫୬ କୋଟି ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛି |

ଏଥି ସହିତ, ୧୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକାରେ ଯଦିଓ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ଭର୍ତ୍ତି ହେଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

ଆମେରିକାରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ସଂଖ୍ୟା

ଆମେରିକାରେ ବୁଧବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଲୋକ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ। ଏହା କ୍ରମାଗତ ୨୨ତମ ଦିନ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥିଲା । କାଲିଫର୍ନିଆରେ ସ୍ଥିତି ସବୁଠୁ ଖରାପ ରହିଛି।

ଜାନୁଆରୀ ୧୬ ସୁଦ୍ଧା ଆମେରିକାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଚାରି ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ୩.୩୪ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।

ଇଟାଲୀର ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ବଜାର ଖାଁ ଖାଁ

ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସରେ ଯେକୌଣସି ଭାରତୀୟ ନବବଧୂ ପରି, ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶଗୁଡିକ ସଜେଇ ହୋଇଥାଏ,ତେବେ ଚଳିତ ଥର କରୋନ ଯୋଗୁଁ ବିଶେଷତଃ ଇଟାଲୀ, ରଙ୍ଗହୀନ ହୋଇଯାଇଛି। ଇଟାଲୀ କୌଣସି ଗହଳ-ଚହଳ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଖୋଲା ହୋଇ ନାହିଁ। ଭାଟିକାନ୍ ସିଟିରେ ନିରବତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ବ୍ରିଟେନ ଉପରେ ୪୦ଟି ଦେଶର କଟକଣା

ବ୍ରିଟେନରେ କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ପରେ ଏଠାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ୪୦ଟି ଦେଶ ଏଠାକୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ଏବଂ ହଂକଂ, କାନାଡା, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଯଦିଓ ଫ୍ରାନ୍ସ ଟ୍ରକ୍ ପାଇଁ ସୀମା ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି, ଅବଶିଷ୍ଟ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ ତାହା କରିନାହାଁନ୍ତି।

Comments
Loading...