କରୋନା ମୁକାବିଲା :  ଅକ୍ଟୋବର-ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଆମେରିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରେ ଦୁଇଟି ଟୀକା

ୱାଶିଂଟନ : କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କେବଳ ଟିକା ଦ୍ୱାରା ହିଁ ସମ୍ଭବ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ  ସାରା ବିଶ୍ୱର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗବେଷଣା କରୁଛନ୍ତି। ଆମେରିକୀୟ ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ନିରାକରଣ (ସିଡିସି), ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ସଂସ୍ଥାକୁ କହିଛି ଯେ ଏହା ଅକ୍ଟୋବର କିମ୍ବା ନଭେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଦୁଇଟି ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବ।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ସିଡିସି ପଠାଇଥିବା ଦସ୍ତାବେଜରେ ‘ଏ’ ଏବଂ ‘ବି’ ନାମରେ ଟୀକା ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ଟୀକା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ରହିଛି  ଯେପରିକି ଟୀକା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗବେଷଣା, କେତେ ତାପମାତ୍ରାରେ ସେଗୁଡିକ ରଖିବା ଉଚିତ ଆଦି ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ମାନକଗୁଡିକ ମୋଡର୍ଣ୍ଣା ଏବଂ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟୀକାର ମାନଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରାୟ ସମାନ ରହିଛି।

ଟୀକା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣତଃ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଭୂତାଣୁ ଏକ ଦୁର୍ବଳ ଜୀବନ୍ତ ଭୂତାଣୁ କିମ୍ବା ଏହାର ପ୍ରୋଟିନର ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ। ମୋଡର୍ଣ୍ଣା ଏବଂ ପିଫାଇଜର ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଜେନେଟିକ୍ ମଲିକ୍ୟୁଲ ଯାହାକୁ ଆରଏନଏ ମେସେଞ୍ଜର କୁହାଯାଏ। ଏହି ପ୍ରକାର ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଟୀକା ଏପଯର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମଣିଷ ଉପରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ଜେନେଟିକ୍ ଅଣୁଗୁଡ଼ିକ ସିଧାସଳଖ ମାଂସପେଶୀ କୋଷଗୁଡ଼ିକରେ ଲଗାଯାଇଥାଏ, ଯାହା କରୋନା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭଳି ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବ। ଯଦି ଏହା ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଶରୀରରେ ତିଆରି ପ୍ରୋଟିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଭୂତାଣୁ କବଳରୁ ବଞ୍ଚାଇବା‌ ସମ୍ଭବ ହେବ।

ଏବେ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ବସ୍ତିକର ଖବର ହେଉଛି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଭୂତାଣୁ ସହିତ ଆଣ୍ଟିବଡି ମଧ୍ୟ ଥାଏ। ଆମେରିକାର ୱାଶିଂଟନ୍ ଡିସି ସ୍ଥିତ ଜାତୀୟ ଶିଶୁ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ୧୫% ପୀଡିତ ପିଲାଙ୍କଠାରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସହିତ  ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

୧୬ରୁ ୨୨ବର୍ଷ ବୟସ ତୁଳନାରେ ୬ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିଲୋପ ହେବା ପାଇଁ ଦୁଇଗୁଣରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗେ | ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ୍ ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ସରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ରୁ ଜୁନ୍ ୨୧ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ୬୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...