କୋଭିଡ଼କୁ ନେଇ ନୂଆ ତଥ୍ୟ: ଚର୍ମ ଉପରେ ୯ ଘଣ୍ଟା ଜୀବିତ ରହିପାରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ

ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଜୀବାଣୁ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ମାନବ ଚର୍ମରେ ୨ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଜୀବିତ ରହିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ  କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମାନବ ଚର୍ମରେ ୯ ଘଣ୍ଟା ଜୀବିତ ରହିବାକୁ ସକ୍ଷମ ।  ‘କ୍ଲିନିକାଲ ଇନଫେକସିଅସ ଡ଼ିଜିଜ’ରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ନୂଆ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ କୋବିଡ଼ (SARS-CoV-2) ଭୂତାଣୁ ଦୂରେଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ହାତକୁ ପରିଷ୍କାର କରିବା ଓ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଉପରେ ଗବେଷକମାନେ ପୁନଃ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସୁସ୍ଥ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ କ୍ୟାଡର ଚର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ୮୦% ଆଲକୋହଲ ଥିବା କରୁଥିବା ସାନିଟାଇଜର ଚର୍ମରୁ ଯେ କୌଣସି ଜୀବାଣୁ ମାତ୍ର ୧୫ ସେକେଣ୍ଡରେ ଦୂର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ।   ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ ପାଇଁ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଆଲକେହଲଯୁକ୍ତ ସାନିଟାଇଜର ସହିତ ହାତ ଧୋଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି | ଏକ ସାନିଟାଇଜର କିମ୍ବା ସାବୁନ ସହିତ 20 ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ହାତ ଧୋଇ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ନେଇ ରହିିଥିବା ଭ୍ରାନ୍ତ ଧାରଣା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗବେଷକମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଲଗାତାର ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ ଅଭାବ ଜନିତ କ୍ଷତି ଆଶଙ୍କାକୁ ଅମୂଳକ କରିଛନ୍ତି ଏହି ଗବେଷକ ଦଳ । ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିୟମିତ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ବାରା ଫୁସଫୁସରେ ଅମ୍ଲଜାନ ପହଞ୍ଚିବାରେ କିଛି ଅସୁବିଧା ହୁଏନାହିଁ । ଏହି କ୍ରମରେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସର୍ଜିକାଲ ମାସ୍କ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ୧୫ ଟି ସୁସ୍ଥ ଚିକିତ୍ସକ ଏବଂ ୧୫ ଜଣ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ନେଇ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷା​‌ରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ପରୀକ୍ଷା ବେଳେ କିଛି ଅସଙ୍ଗତି ଦେଖାଯାଇ ନ ଥିବା ଗବେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ।

Comments
Loading...