କରୋନା ଅପଡେଟ: ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୬କୁ ବୃଦ୍ଧି – ଦିଲ୍ଲୀରେ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ସିନେମା ହଲ୍ ବନ୍ଦ

ସମାଜ ପୋର୍ଟାଲ ଡେସ୍କ: ଭାରତର ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ୧୬ଟି ନୂଆ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ଦେଶରେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୬କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ୧୬ଟି ନୂଆ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ୧୧ଟି ମାମଲା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀ, ଲଦାଖ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଜଣେ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଏବଂ ସିନେମା ଘର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯେଉଁଠାରେ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି କେବଳ ସେହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ କଲେଜଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲା ରହିବ। ରାଜ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ତାଲିକା –
ଦିଲ୍ଲୀ – ୫
କେରଳ – ୧୭
ହରିଆଣା – ୧୪
ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ – ୯
ମହାରାଷ୍ଟ୍ର – ୧୨
କର୍ଣ୍ଣାଟକ – ୫
ଲଦାଖ – ୩
ରାଜସ୍ଥାନ – ୨
ରାଜସ୍ଥାନ – ୧
ତେଲେଙ୍ଗାନା – ୧
ତାମିଲନାଡୁ – ୧
କାଶ୍ମୀର – ୧
ପଞ୍ଜାବ – ୧
ଲଦାଖ – ୩
ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ – ୧

ଏହି ସଂକ୍ରମଣରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୪ ହଜାର ୬ଶହ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ୧ଲକ୍ଷ ୨୫ହଜାର ୨୯୩ ଜଣ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଗୁଡିକ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ ହେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -୧୯ ସମ୍ପର୍କରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ମୋଦୀ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତର୍କ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ କୌଣସି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯେ ସେମାନେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ନ ଥିଲେ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବା ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛନ୍ତି। ଭିସା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଇୱାଜାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଇରାନରେ ଫସି ରହିଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ତିନୋଟି ବିମାନ ପଠାଯିବ ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି। ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ ନହେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛି। କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଧ୍ୟାନ ରହିଛି ଏବଂ ସାରା ଦେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ ପରୀକ୍ଷଣର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ମହାମାରୀ ରୂପେ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ, ଭାରତୀୟ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ମହାମାରୀ ଏବଂ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ-୨ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ରମଣ ଆର ଗଙ୍ଗାଖେଡକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁକୁ ପୃଥକ କରିବା କଷ୍ଟକର। ଯଦିଓ ପୁଣେର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜିର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟି ଅଲଗା ଟିକା ବିକଶିତ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ଟୀକା ବିକଶିତ କରିବାକୁ ଦେଢ଼ରୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଲାଗିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ –

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ୭୬ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଜଣ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୬ ଜଣ ଇଟାଲୀୟ ଏବଂ ଜଣେ କାନାଡାର ନାଗରିକ। ଏହି ପରିସଂଖ୍ୟାନରେ କେରଳର ତିନିଜଣ ରୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗତ ମାସରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇଥିଲେ।

ଆକଳନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗୁରୁବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୬, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୦, କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ୪, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୪ ଏବଂ ଲଦାଖରେ ତିନୋଟି ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି, ରାଜସ୍ଥାନ, ତେଲେଙ୍ଗାନା, ତାମିଲନାଡୁ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏଁ ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଗତ ମାସରେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇଥିବା ତିନି ଜଣଙ୍କ ସମେତ କେରଳରେ ୧୭ଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ୧ ହଜାର ୫ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ କଡା ନଜରରେ ରଖାଯାଇଥିବାବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ ୩୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସାମୁହିକ ତଦାରଖରେ ଅଛନ୍ତି। ଇତି ମଧ୍ୟରେ, ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚଳିତ ମାସ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଏବଂ ସିନେମା ହଲ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ, ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଅନିଲ ବୈଜଳ ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଲଗା କରିବା ପାଇଁ ଆଉ ସାତୋଟି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଛି ଏବଂ ସେହିଠାରେ କେବଳ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଭାରତୀୟମାନେ ରହିବେ। ଜେସଲମେର, ସୁରଟଗଡ, ଝାନସୀ, ଯୋଧପୁର, ଦେଓଲାଲି (ନାଶିକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର), କୋଲକାତା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ଏହି କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ପୂର୍ବରୁ ହରିୟାଣାର ମାନସରଠାରେ ଏକ କେନ୍ଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାବେଳେ ଗାଜିଆବାଦର ହିନ୍ଦନରେ ଅନ୍ୟ ଏକ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କୋଭିଡ -19 ପରୀକ୍ଷଣର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି। ଏବେ ଭାରତରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ଲକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଅଛି। ଅଧିକ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଅର୍ଡର ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ସେଗୁଡିକ କ୍ରୟ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶରୁ ୯୪୮ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଛି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୯୦୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ଏବଂ ୪୮ ଜଣ ମାଲଦ୍ୱୀପ, ମିଆଁମାର, ବାଂଲାଦେଶ, ଚୀନ୍, ଆମେରିକା, ମାଡାଗାସ୍କର, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ନେପାଳ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଏବଂ ପେରୁର ନାଗରିକ। ଯୁଗ୍ମ ସଚିବ ଲବ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନମୁନା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ୫୨ଟି ଲାବୋରେଟୋରୀ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବାବେଳେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ତଥା ଚିହ୍ନଟ କରିବାର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ୫୭ଟି ଲାବୋରେଟୋରୀ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ୩୦ଟି ବିମାନବନ୍ଦରରେ ୧୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି।

ସଂଶୋଧିତ ଭ୍ରମଣ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଭାରତ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଭିସା ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି। ପରାମର୍ଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ମିଶନ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ।

Comments
Loading...