ଲକ ଡାଉନ ପରେ … ଏମିତି ସମୟ କଟାଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପୃଥିବୀର ପ୍ରାୟ ୧୯୫ ଟି ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହି ମହାମରୀ କରୋନାରୁ ରକ୍ଷାପାଇବା ପାଇଁ  ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏକ ଉପାୟ ଅଛି ତାହା ଦେଉଛି ସାମାଜିକ ଦୂରତ୍ବ । ଆପଣ ଯେତେ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରଇ ରହିବେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହେବ। ଭାରତ ସମେତ ଦୁନିଆର ଅନେକ ଦେଶ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି । ଘରେ ରହିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ମୋବାଇଲ ଗେମ , ଭିଡିଓ ଗେମ ଖେଳିବାସହ କିଛି ଅନଲାଇନ୍ ଡେଟିଂର ଉପଭୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଏହାସହ ସାଙ୍ଗସାଥୀ ବା ପରିବାର ବର୍ଗ ଭିଡିଓ କଲ କରି କଥା ହେଉଥିବା ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟବସାୟ କରୋନା ଭୂତାଣୁ କାରଣରୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ଯାଉଥିବାବେଳେ ଡେଟିଂ ଆପ୍ ଟିଣ୍ଡରର ଡାଉନଲୋଡିଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। କମ୍ପାନୀ ଫକ୍ସ ନ୍ୟୁଜକୁ ଦେଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ,  ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଥର ଯେ ଆମେରିକାରେ ଟିଣ୍ଡର ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ଏକ ସପ୍ତାହରେ ବା ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ୧୩%କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯଦିଓ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏହା ୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଟିଣ୍ଡର ପରି, ବମ୍ବେ ଡେଟିଂ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ରୁ – ୨୨ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରେ, ଆମେରିକାର ସିଆଟେଲର ବମ୍ବେକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତା ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ବମ୍ବେର ଭିଡିଓ କଲ୍ ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଫେସବୁକର ବ୍ୟବହାର ୫୦ % ବୃଦ୍ଧି : ଡେଟିଂ ଆପ୍ ବ୍ୟତୀତ, କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଦେଶରେ ତାଲା ପଡ଼ିଥିବାରୁ ଫେସବୁକରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଘରେ ରହିଥିବା ଲୋକମାନେ ଫେସବୁକର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।  କହିବାକୁ ଗଲେ,  ଲୋକମାନେ ସାମାଜିକ ଦୂରତାଠାରୁ ଯେତେ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆର ନିକଟତର ହେଉଛନ୍ତି । ଫେସବୁକ୍ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଆଲେକ୍ସ ଶଲ୍ସସ୍ତ ତାଙ୍କ ବ୍ଲଗରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ  ଫେସବୁକ୍ ମେସେଜିଂରେ ୫୦ % ବୃଦ୍ଧି ହେବାସହ ଭିଡିଓ କଲିଂର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ।