ସ୍ବଚ୍ଛ ଟିଆରପି ପାଇଁ ନୂଆ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍, ସଂସଦୀୟ କମିଟି କରିବ ତଦାରଖ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସ୍ବଚ୍ଛ, ବଳିଷ୍ଠ ଓ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ଟେଲିଭିଜନ ରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମ ଗଠନ ନିମନ୍ତେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କମିଟି ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ଟେଲିଭିଜନ ରେଟିଂ ପଏଣ୍ଟ (ଟିଆରପି)କୁ ନେଇ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି କମିଟି ଗଠନ କରିଛି। ଏହି ୪ଜଣିଆ କମିଟିରେ ପ୍ରସାର ଭାରତୀ ସିଇଓ ଶଶୀ ଭି ବେମ୍ପତି, ଆଇଆଇଟି କାନପୁରର ଡକ୍ଟର ଶୈଳଭ, କେନ୍ଦ୍ର ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗର ରାଜକୁମାର ଉପାଧ୍ୟାୟ ଓ ପ୍ରଫେସର ପୁଲକ ଘୋଷ ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି। ଟିଆରପିକୁ କିପରି ସହଜ ଓ ସ୍ବଚ୍ଛ ଭାବେ ହିସାବ କରାଯାଇପାରିବ ସେଥିନେଇ ଏହି କମିଟି ଦୁଇମାସ ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ  ନିକଟରେ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକର ଟିଆରପିକୁ ନେଇ ବଡ ଖୁଲାସା କରିଥିଲା ମୁମ୍ବଇ ପୋଲିସ । ଏକ ଘରୋଇ ନ୍ୟୁଜ୍‌ ଚ୍ୟାନେଲ ଟଙ୍କା ଦେଇ ନିଜର ଟିଆରପି ବଢାଉଥିବା ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଦାବି କରିଥିଲେ ମୁମ୍ବଇ ପୋଲିସ କମିଶନର ପରମବୀର ସିଂହ । ଏହି ଘଟଣାରେ ଦୁଇଟି ଚ୍ୟାନେଲର ମାଲିକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ମୁମ୍ବଇ ପୋଲିସ । ଟିଆରପି ସ୍କାମକୁ ନେଇ ମୁମ୍ବଇ ପୋଲିସର ଖୁଲାସା ପରେ ଟେଲିଭିଜନ ରେଟିଂ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବିଏଆରସି ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା। ୩ ମାସ ପାଇଁ ଟିଆରପି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଥିଲା। ଟେଲିଭିଜନ ନ୍ୟୁଜର ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥା ଏନବିଏ ବିଏଆରସିର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ବାଗତ ଜଣାଇଥିଲେ ।

BARC ହେଉଛି ଏକ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି-ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ସଂସ୍ଥା ଯାହାକି ଇଣ୍ଡିଆନ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟିଂ ଫାଉଣ୍ଡେସନ (ଆଇବିଏଫ୍), ଇଣ୍ଡିଆନ ସୋସାଇଟି ଅଫ ଆଡଭରଟାଇଜର୍ସ (ISA) ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ ଏଜେନ୍ସି ଆସୋସିଏସନ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (AAAI) ଦ୍ବାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ ହୋଇଛି । BARC ଇଣ୍ଡିଆ ୨୦୧୫ରେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ଏହା ବ୍ୟବସାୟିକ ଭିତ୍ତିରେ ଟେଲିଭିଜନ ରେଟିଂ ସେବାଗୁଡିକର ଏକମାତ୍ର ପ୍ରଦାନକାରୀ । କେଉଁ ଚ୍ୟାନେଲରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦେବା ଉଚିତ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଟିଆରପି ଗୁଡିକ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ ମୁଦ୍ରା । ୨୦୧୯ ରେ ସମୁଦାୟ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟର ମାନଙ୍କର ରେଭିନ୍ୟୁ ୪୫ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ରୁ କେବଳ ୩୨ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଜ୍ଞାପନ ରେଭିନ୍ୟୁରୁ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଥିଲା ।ଏହା ବିଜ୍ଞାପନର ରାଜସ୍ୱ ପ୍ରବାହ ଉପରେ ଶିଳ୍ପର ନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ ସୂଚିତ କରେ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ମୁଖ୍ୟତଃ ସେମାନଙ୍କ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟବସ୍ତୁର ଲୋକପ୍ରିୟତା, ଯାହା ଭିଓରସିପ ମେଜରମେଣ୍ଟ ଟେଲିଭିଜନ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାୟନ ମାଧ୍ୟମରେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଏ ।

Comments
Loading...