ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର: କରୋନା ବିଜୟ ନିମନ୍ତେ କଠୋର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁପାଳନ

ଭୁବନେଶ୍ବର: କଠୋର ସାମାଜିକ ଦୂରତା କରୋନା ଉପରେ ବିଜୟଲାଭ କରି ପାରିବ । ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା ଦ୍ବାରା  ମହାମାରୀର ବିସ୍ତାରକୁ ସଫଳତାର ରୋକାଯାଇ ପାରିବ । ଆମର ଶିକ୍ଷା ହେଉଛି ଯେ, ଅସୁରକ୍ଷିତ ଜନସଂଖ୍ୟା ଅତିରିକ୍ତ ଯତ୍ନ, ବୃଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି, କୋମର୍ବିଡ୍ ଅବସ୍ଥା ଥିବା ଲୋକ ଇତ୍ୟାଦି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ମୁଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବି ଯେ ଆମେ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ପଏଣ୍ଟରେ ଏକ ଗୁରୁତର ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଛୁ  ବୋଲି ଭିଡ଼ିଓ କନ୍ଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ସଚିବମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି । ଏହା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବା ମଧ୍ୟ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ସମୀକ୍ଷା ପରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ମାସର ଲକ୍ଡ଼ାଉନ ଉଭୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ସାମାଜିକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଛି  । ଏହାକୁ  ଆଧାର କରି ଆମକୁ ଆମର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ ମହାମାରୀଠାରୁ ଆଗରେ ରହି ପାରିବା ଏବଂ   ସମୟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ଜୀବିକା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସ୍ବାଭାବିକତା  ଆଣିପାରିବା ।  ଦେଶର ପରୀକ୍ଷଣରେ ଆମେ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଗଣିତ ହେଉଛନ୍ତି  ଏବଂ ଆମେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଗରେ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପରୀକ୍ଷା ସୁବିଧା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିପାରିବା ବୋଲି ଆଶା ରହିଛି ।

ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଟିଏମସିଗୁଡିକ ବିସ୍ତାର ଧାରଣ କରିବାରେ ଏକ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଆମର ସକରାତ୍ମକ ମାମଲାଗୁଡିକର ୯୫% ସଂକ୍ରମିତ  କ୍ବାରେନଣ୍ଟାଇନ ସେଣ୍ଟରରୁ  କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆସିଛି । ଏହା ଆମ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଦୃଢତାକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରି  କୋଭିଡବିରୋଧୀ  ସଂଗ୍ରାମରେ ଦିନରାତି କାମ କରିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି ।  ବିମାନ ଏବଂ ରେଳ ଚାଲିବା ସହିତ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନରୁ ଏକ ମାସ ଅଧିକ ଆହ୍ବାନପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ ମାତ୍ର ଏହାକୁ ବୃତ୍ତିଗତ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ପରିଚାଳନା କରାଯାଇ ପାରିବ ସେଥିନେଇ ମୁଁ ଆଶାବାଦୀ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଅବସରରେ  ପଟେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ‘ଅମ୍ପନ’ ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଶୂନ ମୃତ ସଂଖ୍ୟା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ସହ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସଡ଼କ ସଂଯୋଗୀକରଣ, ୪୮ ଘଣ୍ଟାରେ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିବା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ  ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ସହଯୋଗ ଯୋଗୁଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।