ଶିଳ୍ପ ବିବିଧତା ଅଧିକ ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି କରିବ – ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଗୋପାଳପୁରରେ ଟାଟା ଚା’ ପ୍ୟାକେଜିଂ ୟୁନିଟ୍ ଉଦଘାଟିତ, ୧୦୦ କୋଟି ବିନିଯୋଗ ସହ ୯୦୦ ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ

ଗୋପାଳପୁର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ଗୋପାଳପୁର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ପାର୍କରେ ଟାଟା ଗ୍ରାହକ ଉତ୍ପାଦ ଲିମିଟେଡର ଏକ ଚା ପ୍ୟାକେଜିଂ ୟୁନିଟ୍ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ସହିତ ୧୮ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି କାରଖାନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ରେ ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ୯୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏଥି ସହ ଏହି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଟି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚା ପ୍ୟାକେଜିଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଭାବରେ ବିକଶିତ କରାଯିବା ନେଇ କମ୍ପାନୀ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସମସ୍ତ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୈଶଳ ସହିତ ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ୟୁନିଟ୍ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସମ୍ପ୍ରତି, ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ୧୫ ନିୟୁତ କେଜି ଚା ରହିଛି। ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏଠାରେ ୫୦ ନିୟୁତ କେଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ନେଇ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି।

ଏହି ୟୁନିଟ୍ ଓଡିଶା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ତାମିଲନାଡୁ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ରହିଥିବା ଚା ପତିର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବ। ଏହା ଟାଟା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ଏମେସ ଅମାଲଗାମେଟେଡ ପ୍ଲାଣ୍ଟେସନ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଲିମିଟେଡ M / s Amalgamated Plantations Private Limited ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିବା ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଚା ଉତ୍ପାଦକ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଉଦଘାଟନ କାର୍ଯକ୍ରମ ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓଡିଶାରେ ଟାଟା ଗୋଷ୍ଠୀର ଭୂମିକାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ସହ ଓଡିଶାର ଶିଳ୍ପ ବିକାଶରେ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଦିଗରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହ ସହଭାଗୀତା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ସାମାଜିକ ବିକାଶକୁ ଅନୁକରଣ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ, PSA, ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ଜଟିଳ ସାମଗ୍ରୀ ସଂଗ୍ରହରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ସେ ଟାଟା ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ୍ୟର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ଦର୍ଶାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶା ଭାରତରେ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶର ଅଗ୍ରଭାଗରେ ରହିଆସିଛି। ପେଟ୍ରୋ ରାସାୟନିକ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ, ପୋଷାକ ଏବଂ ବସ୍ତ୍ର ପରି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗରେ ଓଡିଶାର ପଲିସି ଫ୍ରେମ୍ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସୁବିଧା ପ୍ରଣାଳୀ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଶିଳ୍ପ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିଥିବା ବିବିଧକରଣ ଓଡିଶାରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।


ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟାସିହଂ ମିଶ୍ର ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଶିଳ୍ପ ବିକାଶରେ ରାଜ୍ୟର ଅଗ୍ରଗତି ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଓଡିଶାରେ ସୁସ୍ଥ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଏକ ସ୍ଥିର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛି।ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏମଡି ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଟି.ଭି ନରେନ୍ଦ୍ରନ୍ ଏହି ଅବସରରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ୬୦ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି। ଗୋପାଳପୁର ଏସ ଇ ଜେଡ ରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ସିଇଓ ତଥା ଏମଡି ଶ୍ରୀ ସୁନୀଲ ଡି’ସୁଜା ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ୫ ଟି ସଚିବ ସଚିବ ଭି. ପାଣ୍ଡିଆନ୍ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ବିଜୟ ଅମୃତା କୁଲାଗେଂ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ସ୍ୱାଗତ ଅଭିଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ ସହ କାର୍ଯକ୍ରମ ପରିଚାଳନାରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ଏସ ଇ ଜେଡ ର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଧନ୍ୟବାଦ ପ୍ରସ୍ତାବ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଦେଇଥିଲେ। ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ହେମନ୍ତ ଶର୍ମା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Comments
Loading...