ଚାଇନିଜ ଆପକୁ ମାତ୍ ଦେଉଛି ସ୍ବଦେଶୀ ଆପ.. ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଚୀନ ଭାରତୀୟ ସୀମାରେ ଅସାନ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପରେ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବୟକଟ୍ କରିବାକୁ ଜୋର ଧରିଛି। ପେର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତ ସରକାର ନିକଟରେ ଟିକ୍-ଟକ୍ ସମେତ ୫୯ ଟି ଚାଇନିଜ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ନିଷିଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଭାରତୀୟ ଆପ୍ ଟିକ୍ ଟକ୍ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି। ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆଜି ଆମେ ସେହି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହା ଚାଇନିଜ୍ ଟିକ୍-ଟକ୍ ବଦଳରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ମୋଜ୍ ଆପ୍:  ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଶେୟାରଚାଟ ଏହି ଆପକୁ ଲଞ୍ଚ କରିଛି। ଏଥିରେ ଟିକ୍ ଟକ୍ ପରି କ୍ଷୁଦ୍ର ଭିଡିଓ, ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଇଫେକ୍ଟ , ଷ୍ଟିକର୍ ଏବଂ ଇମୋଜି ଭିଳି ଅନେକ ଫିଚରର ସୁବିଧା ରହିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଆପ୍ ଇଂରାଜୀ ବ୍ୟତୀତ ୧୫ ଟି ଭାଷାରେ ସମର୍ଥନ ରହିଛି । ଏହି ଆପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍ରେ ୧ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତା ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ଚିଙ୍ଗାରି ଆପ୍ : ଚାଇନିଜ୍ ଟିକ୍-ଟକ୍ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ପରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଚିଙ୍ଗାରି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ଆପରେ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଛୋଟ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିପାରିବେ। ଏହି ଆପରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡିଂ ନ୍ୟୁଜ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ, ମଜାଳିଆ ଭିଡିଓ ପାଇବେ ।

 

ମିତ୍ରୋନ୍ ଆପ୍ : ଭାରତରେ ଟିକ୍ ଟକ୍ ଆପ୍ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ମିତ୍ରୋନ ଆପ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆପ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୦ ଲକ୍ଷ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛି । ଏହି ଆପକୁ ଯେ, ଆଇ.ଆଇ.ଟିର ଏକ ଛାତ୍ର ଶିବାଙ୍କ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଆପ ଟିକ ଟିକ ଭଳି ଉପଲବ୍ଧି ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଏହାକୁ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍ର ଟପ୍ ଫ୍ରି ଚାର୍ଟରେ ଟପ୍ -୧୦ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି। ଯଦିଓ ଆପଣ ଏହି ଆପରେ ଟିକ୍-ଟକ୍ ର ସମସ୍ତ ଫିଚର ପାଇବେ ନାହିଁ ଜ୍ଝ ତଥାପି, ଏହି ଆପ୍ ପ୍ଲେ-ଷ୍ଟୋରରେ ୪.୭ ରେଟିଂ ପାଇଛି । ଏହି ଆପରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱଦେଶୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ।

 

ରୋପୋସୋ ଆପ୍ : ଲୋକପ୍ରିୟ ଆପ୍ସ ମଧ୍ୟରୁ ରୋପୋସୋ ଅନ୍ୟତମ । ଏହି ଆପ୍ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋରରୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ । ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ଆପରେ ଟିକ୍ ଟକ୍ ପରି ଭିଡିଓ ଏବଂ ଅଡିଓ ତିଆକି କରି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭିଡିଓ ଏବଂ ଅଡିଓ ଛିଡିପାରିବେ । ଏଥି ସହିତଏହି ଆପ୍ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୫ ନିୟୁତ ଉପଭୋକ୍ତା ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଆପ ବର୍ତ୍ତମାନସୁଦ୍ଧା ୪.୩ ରେଟିଂ ପାଇଛି ।

ବୋଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଆପ୍ : ବୋଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ ଆପ୍ । ଏହି ଆପ୍ ଚାଇନାର ଟିକ୍ ଟକ୍ ଆପକୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଇପାରେ। ଏହି ଆପ୍ ଗୁଗଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ୪.୭ ପଏଣ୍ଟ ପାଇଛି । ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି ଆପରେ ଇଂରାଜୀ ଶିଖିବା ଏବଂ ରନ୍ଧନ ଟିପ୍ସ ଭଳି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଅପଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ, ଯାହାକି ଅନ୍ୟ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ କରିବ ।