ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଉପରେ ଛାଡ଼ ହେବ ଜିଏସଟି; ୩୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ସମ୍ଭାବନା

ପ୍ରତି ୬୯୦୦୦ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ଲାଗି ଗୋଟିଏ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ ସ୍ଥାପନ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ବିଦ୍ୟୁତଚାଳିତ ଯାନ ଉପରେ ଜିଏସଟି ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏହା ଫଳରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୩୦% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ସଡ଼କ ପରିବହନ ଓ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡ଼କରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ଅଟୋମୋବାଇଲ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ଉତ୍ପାଦନ ହବ କରିବାକୁ ସରକାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ଭବିଷ୍ୟତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ସରକାର ଇଭି ଗ୍ରହଣ ପାଇଁ ସରକାର ଜାରି ରଖିଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଭେଇକିଲ୍ (ଇଭି) ବଜାରରେ ପରିଣତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଗଡ଼କରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଇ-ମୋବିଲିଟି ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହେବାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ଅଧିକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଚାର୍ଜିଂ ପଏଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ସଡକ, ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅଧିକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତି ୬୯୦୦୦ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ପାଇଁ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଇଭି ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଯୋଜନା କରିଛି।

ଦେଶରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ବେଳେ ଗଡକରୀ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଗଡକରୀ ମଧ୍ୟ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

Comments
Loading...