ଜିଏସଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ଭରଣା ଲାଗି ୧.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ କରିବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଜିଏସଟି କ୍ଷତି ଭରଣା  ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୧.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କରଜ କରିବେ । ଏହି  ଏହି ରାଶି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଋଣ ରୂପେ ଦିଆଯିବ | ଗୁରୁବାର ଦିନ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ୱିଣ୍ଡୋ ମାଧ୍ୟମରେ ୧.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା କରଜ କରିବେ ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଜିଏସଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ସେସ ବଦଳରେ ଏହି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଋଣ  ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର ଜିଏସଟିରେ ମୋଟ ଆନୁମାନିକ ହ୍ରାସକୁ ୧.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଉପଯୁକ୍ତ କିସ୍ତିରେ ଋଣ ନେବେ।  ଏହା ସରକାରଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ। ଏହି ପରିମାଣ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ପୁଞ୍ଜି ଲାଭ ଭାବରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ନିଅଣ୍ଟକୁ ଭରଣା କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଜିଏସଟି କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦରେ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ୨.୩୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାର ଥିଲା, ମାତ୍ର ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁଁ ଏହା ୧.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଅଗଷ୍ଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ  କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ଦେଇଥିଲା। ଏହା ଅଧୀନରେ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଆରବିଆଇ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ଅଧୀନରେ ୯୭୦୦ କୋଟି ଋଣ ନେବାକୁ କିମ୍ବା ବଜାରରୁ ୨.୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଋଣ ଉଠାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା ।   କେତେକ ରାଜ୍ୟର ଚାହିଦା ପରେ ପ୍ରଥମ ବିକଳ୍ପ ଅନୁଯାୟୀ ଋଣ ପରିମାଣ ୯୭ ହଜାର କୋଟିରୁ ୧,୧୧ ଲକ୍ଷ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା।ଚଳିତ ମାସରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜିଏସଟି ପରିଷଦର ବୈଠକ ପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ସେସ ନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଋଣ ଦ୍ୱାରା ରାଜସ୍ୱ ଅଭାବ ପୂରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ। ଏହି ସେସକୁ ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ।  ଏହା ରାଜ୍ୟ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ବୋଝ ହେବ ନାହିଁ ।

Comments
Loading...