କାର ବୀମା

କାର ବୀମା ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଯାହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ କାରକୁ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁଥିବା କ୍ଷତିରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କାର ବୀମା:

  • ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ କାର ବୀମା: ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯାହାର କାର ଅଛି, ସେ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ବୀମା ପାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଗାଡି ହରାଇବା ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଆଘାତର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।
  • ବ୍ୟାପକ କାର୍ ବୀମା: ଏହି ବୀମା ଅନେକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇଥାଏ ଯେପରିକି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଚୋରି, ଅଗ୍ନି, ତୃତୀୟ ପକ୍ଷକୁ କ୍ଷତି, ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କ୍ଷତି । ମୋଟ ଉପରେ, ଏହା କାରକୁ ସବୁ ଦିଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ, ଆପଣ ବିପଦ ପାଇଁ ଆଡ୍-ଅନ୍ କଭର ବାଛିପାରିବେ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନେ କରନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ କାର୍ ବୀମା କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଏହାର ପ୍ରିମିୟମ୍ ମୁଖ୍ୟତଃ ଏହି ଜିନିଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ:

  1. କାର୍ କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ମଡେଲ୍ |
  2. କ୍ୟୁବିକ୍ କ୍ଷମତା |
  3. କାରଟି କେବେ କିଣାଯାଇଥିଲା
  4. ନୋ କ୍ଲେମ ବୋନସ୍
  5. ଟାକ୍ସ
  6. IDV

ଗୋଟିଏ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା, ଯେତେବେଳେ ବି ତୁମେ ଏକ କାର ବୀମା ନିଅ, ପ୍ରିମିୟମକୁ ଦେଖିବା ସହିତ, IDV (ବୀମାଭୁକ୍ତ ଘୋଷିତ ମୂଲ୍ୟ) ଧ୍ୟାନ ଦିଅ। ବୀମାଭୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟର ସରଳ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ କାର ଚୋରି ହେଲେ କିମ୍ବା କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଲେ ଆପଣ ବୀମାର ସାହାର୍ଯ୍ୟ ଉଠାଇପାରିବେ।

 

Comments
Loading...