ଦେଶରେ ଜାରି ରହିଛି ମୋଦୀ ଲହର : ୧୧ରାଜ୍ୟରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନ, ​​ବିଜେପି ଜିତିଛି ୪୦ ଆସନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଚମତ୍କାର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ଝଲକ ପୁଣି ଦେଖିବାକୁ ପାଇଛି। ଏହା ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ଯେ ଦେଶରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀ ଲହର ଜାରି ରହିଛି। ୧୧ଟି ରାଜ୍ୟରେ ୫୯ଟି ଆସନରେ ହୋଇଥିବା ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବିଜେପି ୫୯ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦ରେ ଜିତିଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ୨୮ ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୧୯ଟିରେ ଜିତି ଶିବରାଜ ସରକାରଙ୍କ ମୂଳଦୁଆକୁ ସୁଦୃଢ କରିଛି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ୨୮ ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ବିଜେପି ୧୯ଟି ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି। ସେଠାରେ କଂଗ୍ରେସ ୯ଟି ଆସନ ପାଇଛି। ୨୩୦ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପିର ବିଧାୟକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୭ରୁ ୧୨୬କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଫଳରେ ସେଠାରେ ବିଜେପି ବହୁମତ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ବିଜେପି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମଣିପୁର ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ବେଶ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛି।

ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଶାସକ ବିଜେପି ୭ଟି ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୬ଟିରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଥିବାବେଳେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇଛି। ଏହି ବିଜୟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଗୁଜରାଟରେ ଶାସକ ବିଜେପି ଉପନିର୍ବାଚନରେ ସମସ୍ତ ୮ଟି ହାସଲ କରିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଏହି ଆସନ ଗୁଡ଼ିକ ଖାଲି ପଡ଼ିଥିଲା। ସେହିପରି  ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଶାସକ କଂଗ୍ରେସ ମାର୍‍ୱାଇ ବିଧାନସଭା ଉପ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛି। ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡରେ ଶାସକ ମେଣ୍ଟ ୨ଟି ଆସନ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି। ଜେଏମ୍‍ଏମ୍‍ ଦୁମ୍‍କା ଆସନରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ବର୍ମୋରୁ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି।

ମଣିପୁରରେ ୫ଟି ଆସନରୁ ବିଜେପି ୪ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଅକ୍ତିଆର କରିଛନ୍ତି।ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ଏନ୍‍ଡିପିଏ ଗୋଟିଏ ଆସନ ପାଇଥିବାବେଳେ ସ୍ୱାଧୀନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଗୋଟିଏରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ହୋଇଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ୨ଟିରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଛି। ତେଲଙ୍ଗାନାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏମ୍‍.ରଘୁନନ୍ଦନ ରାଓ ଦୁବ୍ବାକ୍‍ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀରୁ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପିର ୧୨୬,କଂଗ୍ରେସର ୯୬
ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାର ୨୮ ଟି ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ୧୯ଟି ଆସନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ମୁଖ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଦଳ କଂଗ୍ରେସ ୯ଟି ଆସନରେ ଜିତିଛି। ତେଣୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପିର ୧୨୬ ଜଣ ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ କଂଗ୍ରେସର ୯୬ ଜଣ ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଆଠଟି ଆସନ ଖାଲି ଅଛି।

ତେଲଙ୍ଗାନାରେ ବିଜେପି ବିଜୟୀ
ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ, ବିଜେପିର ଏମ. ରଘୁନନ୍ଦନ ରାଓ ଶାସକ ଟିଆରଏସ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦୁବ୍ବାକ୍‍ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଉପ-ନିର୍ବାଚନରେ ​​୧୦୭୯ ଭୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

 

Comments
Loading...