ଚୀନକୁ ଫେରିଲା ‘ବ୍ଲାକ୍ ଡେଥ୍’ : ବୁବୋନିକ୍ ପ୍ଲେଗରେ ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ୨ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ

ପୁଣି ଏକ ଖରାପ ଖବର! ‘ବ୍ଲାକ୍ ଡେଥ୍’ ଲେଉଟିଛି, ବୁବୋନିକ୍ ପ୍ଲେଗ୍ ଯୋଗୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ୨ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ। ଉତ୍ତର ଚାଇନାର ବିନୁର ସହରରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଶନିବାର ଦିନ ଚାଇନାର ମୋଙ୍ଗୋଲିଆ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ବାନାନୁର ସହରର ବୁବୋନିକ୍ ପ୍ଲେଗରେ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ବେଜିଂ : ବିଶ୍ୱକୁ କରୋନା ସଙ୍କଟରେ ପକାଇବା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାରେ ଆଉ ଏକ ଅଜବ ରୋଗ ଦେଖା ଦେଇଛି। ଏହି ରୋଗର ନାମ ହେଉଛି ବୁବୋନିକ୍ ମହାମାରୀ। ଏହି ରୋଗ ଯୋଗୁ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଉତ୍ତର ଚାଇନାରେ ବୁବୋନିକ୍ ପ୍ଲେଗରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମୋଙ୍ଗୋଲିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ରୋଗ ଯୋଗୁ ଏହା ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ମୃତ୍ୟୁ। ବବୁନୋଏର ସହରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗ ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ କହିଛି ଯେ ବୁବୋନିକ୍ ପ୍ଲେଗର ଗୋଟିଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକାଧିକ ଅଙ୍ଗ ଅଚଳ ହେତୁ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଚୀନ ସରକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ପିପୁଲ୍ସ ଡେଲି ଅନୁଯାୟୀ ବାନୁର ସହରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କମିଟି ତୃତୀୟ ସ୍ତରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ରହୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସାତ ଜଣ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରୀ ତଦାରଖରେ ରଖାଯାଇଛି।

ବୁବୋନିକ୍ ପ୍ଲେଗ୍ ହେଉଛି ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ଏକ ରୋଗ। ମଧ୍ୟଯୁଗରେ ଏହା ବ୍ଲାକ୍ ଡେଥ୍ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ପ୍ଲେଗ୍ ନାମକ ବୀଜାଣୁ ହେଉଛି ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଥା ହେଉଛି ସେଠାରେ ବୀଜାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଅଛି, ଭୂତାଣୁ ନୁହେଁ ! ତେଣୁ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ। ବୀଜାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ବୁବୋନିକ୍ ପ୍ଲେଗ୍ ହୁଏ। ଏହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକାରର ବୀଜାଣୁ, ୟର୍ସିନିଆ କୀଟନାଶକ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ରୋଗ ସାଧାରଣତ ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମନୁଷ୍ୟ ଶରୀରରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ। କାରଣ ପଶୁମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ରକୃତି ରହିଥାଏ, ଯାହା ସାଧାରଣତ ଏକ ମାଛି ଭଳି ପୋକ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥାଏ। ବେଳେବେଳେ ଏହି ପୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ କାମୁଡ଼ନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ। ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମୂଷା ଏବଂ ଗୁଣ୍ଡୁଚି ମୂଷା କିମ୍ବା ସେହି ପ୍ରକାରର ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏହି ମହାମାରୀ ଥାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଜୀବଜନ୍ତୁ ମାନବଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସଂକ୍ରମଣ ସହଜରେ ସେମାନଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ।

Comments
Loading...