ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ସରୋଜ ଖାନଙ୍କ ପରଲୋକ

ମୁମ୍ବଇ : ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ସରୋଜ ଖାନଙ୍କ ପରଲୋକ ହୋଇଯାଇଛି । ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବା ପରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଅପରାହ୍ନରେ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ  ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ନେଗେଟିଭ୍ ଥିଲା। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ସରୋଜ ଖାନଙ୍କୁ ୭୨ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ସେ ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତ ଏବଂ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ସରୋଜ ଖାନଙ୍କୁ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ହେବା ପରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆସୁଥିଲା। ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କହିଥିଲେ, ‘କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସରୋଜ ଖାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇଥିଲୁ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତାରେ ଥିଲୁ। କିନ୍ତୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ତାଙ୍କର କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣ ନାହିଁ। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଲ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତାକାଲି ସୁଦ୍ଧା ସେମାନଙ୍କୁ ଡିସଚାର୍ଜ କରାଯିବ।’

file Photo

ସରୋଜ ଖାନ ୨୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗୀତର କୋରିଓଗ୍ରାଫ୍ କରିଥିଲେ। ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସରୋଜ ଖାନଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ନିର୍ମଳା ନାଗପାଲ ଥିଲା। ସରୋଜଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ କିଶନଚାନ୍ଦ ସାଧୁ ସିଂହ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ନୋନି ସାଧୁ ସିଂହ। ସରୋଜ ଖାନଙ୍କ ପରିବାର ଦେଶ ବିଭାଜନ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଭାରତ ଯାଇଥିଲେ। ସରୋଜ ମାତ୍ର ତିନି ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା ନଜରାନା ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଶ୍ୟାମା ନାମକ ଜଣେ ଝିଅ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ।

Image Source : Social media

୫୦ଦଶକରେ ସରୋଜ ପ୍ରଚ୍ଛଦପଟ୍ଟ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଭାବରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ବି ସୋହନଲାଲଙ୍କ ଠାରୁ ତାଲିମ ନେଇଥିଲେ। ସରୋଜ ୧୯୭୪ ମସିହାରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଗୀତା ମେରା ନାମ’ରେ ସ୍ବାଧୀନ ଭାବେ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଲେ, ଯଦିଓ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ବହୁଦିନ ପରେ ସ୍ୱୀକୃତ ମିଳିଥିଲା | ସରୋଜ ଖାନଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ୍ୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ମିଷ୍ଟର ଇଣ୍ଡିଆ, ନାଗିନା, ଚାନ୍ଦନୀ, ତେଜାବ, ଥାନେଦାର ଏବଂ ବେଟା।

ସରୋଜ ଖାନ ମାଷ୍ଟର ବି. ସୋହାନଲାଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ବୟସରେ ୩୦ ବର୍ଷର ପାର୍ଥକ୍ୟ ଥିଲା। ବିବାହ ସମୟରେ ସରୋଜଙ୍କୁ ୧୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସେ ଇସଲାମ ଧର୍ମ ଗ୍ରହଣ କରି ସୋହାନଲାଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।  ଏହା ସୋହାନଲାଲଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ଥିଲା ଓ ତାଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ୪୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସରୋଜ ଖାନ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ମୁଁ ସେତେବେଳେ ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିଲି, ଦିନେ ମୋର ନୃତ୍ୟ ଶିକ୍ଷକ ସୋହାନଲାଲ ମୋ ବେକରେ କଳା ସୂତା ବାନ୍ଧି ଦେଇଥିଲେ, ଆଉ ମୋ ବିବାହ ହୋଇଯାଇଥିଲା’।