ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଭାରୀ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଫଡନାଭିସ୍, ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମୁଖ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରସଙ୍ଗ

 

ପାଟନା : ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିହାରରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସଙ୍କୁ ପ୍ରଭାରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଫଡନାଭିସ୍ ଦଳର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କ ସହ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଏହା ମାମଲା ବିହାର ବନାମ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜନୈତିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ପାଲଟିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଫଡନାଭିସଙ୍କୁ ମୈଦାନକୁ ଆଣି ବିଜେପି ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସଙ୍କୁ ବିହାର ନିର୍ବାଚନକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବିଜେପିର କୋର କମିଟି ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଏବଂ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସଙ୍କ ଯୋଡି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଆଣିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜନୀତିରେ ସୀମିତ ରହିଥିବା ଫଡନାଭିସଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଉଛି । ଏହା ଦ୍ବାରା ସହିତ ବିଜେପି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ବିହାରରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ସୁଶାନ୍ତ ମାମଲାରେ ବିଜେପି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତକୁ ନେଇ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଅଧିକ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ଦେଖାଦେଇ ପାରେ ବୋଲି ବିଜେପି ବିଶ୍ୱାସ କରିଛି । ବିହାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେବା ନେଇ ଦଳର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ସିବିଆଇକୁ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାକୁ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ, ନା ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ ସେ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବିଚାର କରାଯାଉଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ଫଡନାଭିସ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଚତୁର୍ଥ ନେତା ହେବେ। ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଥୁ ଲିମାଏ, ଜର୍ଜ ଫର୍ଣ୍ଣାଣ୍ଡିସ୍ ଏବଂ ମୁକୁଲ ୱାସନିକ୍ ଭଳି ନେତାମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଫଡନାଭିସ୍ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ନାଗପୁର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ଜଣେ ବିଧାୟକ ।୨୦୧୪ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ଫଡନାଭିସଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଦାୟିତ୍ବ ନେବା ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ହେବ। ବିହାରର କିଛି ନେତା ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏହି ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...