ବିହାରରେ ଗ୍ଲାସ୍ ସ୍କାଏୱାକ ବ୍ରିଜ୍, ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନେବେ ପ୍ରକୃତିର ମଜା

ବିହାରର ରାଜଗିରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ କାଚ ଗ୍ଲାସରେ ଏକ  ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଯାହା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଅତି ନିକଟରୁ ପ୍ରକିୃତରେ ବୁଲିବାର ମଜା ଦେବ। ଲୋକମାନେ ଦେଶ- ବିଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କୋଣ -ଅନୁକୋଣରୁ ରାଜଗିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସଥାନ୍ତି। ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ଐତିହ୍ୟ ସହିତ ଭାରତୀୟ ଇତିହାସକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିବା ଏହି ସହର ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ ଅଟେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନା ଲାଇନରେ ଥିବା ପ୍ରଥମ ଗ୍ଲାସ୍ ବ୍ରିଜ ଭଳି ଏହି ସହରରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ବ୍ରିଜ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି। ବିହାରରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ‘ଗ୍ଲାସ୍ ସ୍କାଏୱାକ’ ବ୍ରିଜ୍ ପ୍ରକୃତିକୁ ପାଖରେ ଦେଖିବା ମଜା ଦେବ।

ଏହା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଗ୍ଲାସ ବ୍ରିଜ୍। ଯାହା ବିହାର ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ରାଜଗିର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଧିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସେତୁ ଉପରେ ଚାଲିବାବେଳେ ପ୍ରକୃତିକୁ ସହଜରେ ଅନୁଭବ କରିପାରିବେ।

ରାଜଗିର ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ୟ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ଏହି ସେତୁ ଚାରିପାଖରେ ପର୍ୟ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ବିହାର ସରକାରଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ପ୍ରକୃତି ସଫାରି ପାର୍କ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ରାଜଗିରର ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନ ସଫାରି, ପ୍ରଜାପତି ପାର୍କ, ଆୟୁର୍ବେଦିକ ପାର୍କ ରହିଛି। ଏଠାରେ ଭାରତ ତଥା ବିଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ଗଛ ଦେଖାଯାଏ, ଯାହା ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ ।

 

ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ଏହି ପ୍ରଥମ ଗ୍ଲାସ୍ ବ୍ରିଜ୍ ନୂଆ ବର୍ଷ ଅବସରରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲାଯିବ। ଏହା ସହିତ କୋଟିକୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ରୋପୱେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ସହଜରେ ବିଶ୍ୱ ଶାନ୍ତି ସ୍ତୁପରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବ। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନକୁ ସଫାରି ପାର୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକୃତି ପାଇଛି।

ଯେତେବେଳେ ୨୦ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୬ରେ ଚାଇନାରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ରଥମ ଗ୍ଲାସ୍ ସ୍କାଏୱାକ ବ୍ରିଜ୍ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଏବଂ ଉଚ୍ଚତମ ଗ୍ଲାସ୍ ବ୍ରିଜ୍ ଥିଲା। ଏହି ସେତୁର ଲମ୍ବ ୪୩୦ମିଟର ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥ ୬ମିଟର ଏବଂ ଭୂମିଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ମିଟର ଉଚ୍ଚର ଥିଲା।

Comments
Loading...