ବିହାର ବିଧାନସଭା ଆସନ ଭାଗ: ଆରଜେଡ଼ିକୁ ୧୪୦ରୁ ୧୫୦ ଓ କଂଗ୍ରେସକୁ ୬୦ରୁ ୭୦

ମହାମେଣ୍ଟ ଆସନ ବୁଝାମଣା ଆପାତତଃ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ, ବାମଦଳକୁ ୨୦ରୁ ୨୨ ଆସନ ମିଳିବା ଆଶା

ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଭୋଟ୍ ଦେବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ମାସରୁ କମ୍ ସମୟ ବାକି ଅଛି ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବିଜୟ ରଣନୀତି ଗଠନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।  ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ରେ ବିହାରରେ ଭୋଟ୍ ତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ମନୋନୟନ ଓ ଆସନ ବୁଝାମଣା ଏବେ ଜରୁରୀ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ଏହି ସ୍ଥିତିରେ   ଏଲଜେପି ମୁଖ୍ୟ ଚିରାଗ ପାସୱାନ ଶନିବାର ଦଳର ସଂସଦୀୟ ବୋର୍ଡର ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏକ ବଡ ଖବର ହେଉଛି ବିହାର ମହା ଗଠବନ୍ଧନ ଅର୍ଥାତ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି), କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ମେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ସିଟ୍ ବାଣ୍ଟିବା ସୂତ୍ର ଆପାତତଃ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ହୋଇଛି ।
କଂଗ୍ରେସକୁ ୬୦ରୁ ୭୦ ଆସନ
ଟାଇମ୍ସ ନ୍ୟୁଜ୍  ଅନୁଯାୟୀ  ମହାଗଠବନ୍ଧନ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଆରଜେଡି ବିହାରର ୨୪୩ ଟି ମଧ୍ୟରୁ ୧୪୦-୧୫୦ ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ।  ସେହିପରି କଂଗ୍ରେସକୁ ୬୫ରୁ ୭୦ ଟି ଆସନ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବାମ ଦଳକୁ୨୦ ରୁ୨୨ ଟି ସିଟ୍ ଦିଆଯାଇପାରେ | ଆଗାମୀ ଏକ କିମ୍ବା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆସନ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଘୋଷଣା ହୋଇପାରେ  | ମହାଗଠବନ୍ଧନରେ କଂଗ୍ରେସ  ନିଜ ପାଇଁ ’ସମ୍ମାନଜନକ’  ସଂଖ୍ୟକ  ଆସନ ଦାବି କରିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆରଜେଡି ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦଳ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ବାଧିକ ଆସନ ମିଳିବା ଉଚିତ।

୨୦୧୫ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଜନତା ଦଳ ୟୁନାଇଟେଡ୍ (ଜେଡିୟୁ) ମଧ୍ୟ ମହା ଗଠବନ୍ଧନର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା। ସେତେବେଳେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସକୁ ୪୧ ଟି ଆସନ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ୨୭ ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲା। ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ ଭାଗରେ ପଡ଼ିଥିଲା ୧୧୦ଟି ଆସନ ଓ ଏଥିରୁ ଦଳ ୮୦ ଟି ଆସନ ଦଖଲ କରିଥିଲା ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏବେ ବିହାରରେ ଆଉ ଏକ ସମୀକରଣ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପୂର୍ବରୁ ମହାଗଠବନ୍ଧନରେ ଅଂଶୀଦାର  ଆରଏଲଏସପି ମୁଖ୍ୟ ଉପେନ୍ଦ୍ର କୁଶୱା ୨୦୨୦ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଏସପି ସୁପ୍ରିମୋ ମାୟାବତୀଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇଛନ୍ତି ।    ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବିହାର ଏନଡିଏରେ ଆସନ ବଣ୍ଟନ ନେଇ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଲାଗି ଏଲଜେପି ମୁଖ୍ୟ ଚିରାଗ ପାସୱାନ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନଡଡାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି।

Comments
Loading...