‘ଭାରତ ବନ୍ଦ’ ଆଂଶିକ ସଫଳ, ଆଜି କୃଷକ ନେତାଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ଶାହା, କାଲି ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଠାରେ ଫେରାଦ ହେବେ ବିରୋଧୀ

କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଆଜି ଦିଆଯାଇଥିବା ଭାରତ ବନ୍ଦ ଆଂଶିକ ସଫଳ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦରେ ଗୃହୀତ କରାଇ ଆଇନରେ ପରିଣତ କରିଥିବା ୩ଟି କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଆସିଥିବା କୃଷକମାନେ ଭାରତ ବନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ମିଶ୍ରିତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି। ଏହି ବନ୍ଦକୁ ଦେଶର ସମସ୍ତ ବିରୋଧୀ ଦଳ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କୃଷକ ନେତାମାନଙ୍କ ସହ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ସାତଟା ବେଳେ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଏଥିରେ ସରକାର ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିରୋଧାଭାସ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। ଆଜି ଭାରତ ବନ୍ଦ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶିରୋମଣି ଅକାଳୀ ଦଳ ନେତା ପ୍ରକାଶ ସିଂ ବାଦଲଙ୍କୁ ଜନ୍ମଦିନର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଛତିଶଗଡ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେଶ ବାଗେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି କୃଷକ କଲ୍ୟାଣ ଆଇନ ବୋଲି କହିଥିବା ତିନୋଟି କଳା ଆଇନ ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ମଣ୍ଡି ଆକ୍ଟ, କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ଫାର୍ମିଂ ଏବଂ ଜରୁରୀ ଦ୍ରବ୍ୟ ଆଇନକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏହି ତିନୋଟି ନିୟମ ୬୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଯାଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସରକାର ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବଜାର ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ବିରୋଧ କରିବୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସରକାର ଏକ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ମଣ୍ଡି କିମ୍ବା ମଣ୍ଡି ବାହାରେ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ କ୍ରୟ କରାଯିବ ପାରିବ ନାହିଁ। ସାରା ଦେଶରେ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟରେ ଶସ୍ୟ କିଣିବାକୁ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅପରାହ୍ନ ୫ଟାରେ ବିରୋଧୀ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଏକ ମିଳିତ ପ୍ରତିନିଧି ଗୋଷ୍ଠୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମ ନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କୁ ଭେଟିବେ ବୋଲି ସିପିଆଇ (ଏମ) ନେତା ସୀତାରାମ ୟେଚୁରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରତିନିଧି ଦଳରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ, ଶରଦ ପାୱାର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ନେତା ସାମିଲ ହେବେ। କରୋନା ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ହେତୁ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

ରାଜସ୍ଥାନ ବିଜେପି ସଭାପତି ସତୀଶ ପୁନିୟା କଂଗ୍ରେସକୁ ସମାଲୋଚନା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅରାଜକତା କେତେ ପରିମାଣରେ ହେଉଛି ଦେଖନ୍ତୁ, କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଗୁଣ୍ଡମାନେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଉପରକୁ ପଥର ଫିଙ୍ଗିଛନ୍ତି। ଅଶୋକ ଗେହଲଟ୍ ଏଭଳି ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଉପାଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ବୋଲି ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଦିଗବିଜୟ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ମୋହନ ଭାଗବତଙ୍କୁ ପଚାରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଯଦି ମୋଦୀ ଜୀ କିସାନ ସଂଗଠନ ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ କଥା ଶୁଣୁ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆରଏସଏସ ମୋଦୀ ଜୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ, ଆମ ସହିତ ରାସ୍ତାକୁ ଯୋଖାଇବା ଉଚିତ କାରଣ ଏଥିରେ କୌଣସି ରାଜନୀତି ନାହିଁ।

ଭାରତ ବନ୍ଦ ମଧ୍ୟରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ଆଜି (ମଙ୍ଗଳବାର) ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରେ କୃଷକ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଡାକିଛନ୍ତି। ଏହା କୃଷକ ସଂଗଠନ ଓ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଷଷ୍ଠ ବୈଠକ ହେବ। ଏହା ଉପରେ ଭାରତୀୟ କୃଷକ ସଂଘର ମୁଖପାତ୍ର ରାକେଶ ଟୀକାୟତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ସାତଟା ବେଳେ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆମର ବୈଠକ ହେବ। ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଙ୍ଗୁ ସୀମାକୁ ଯାଉଛୁ ଏବଂ ସେଠାରୁ ସ୍ବରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଯିବୁ। ପୂର୍ବରୁ କୃଷକ ସଂଗଠନ ନେତାଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ, କୃଷିମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର, ମନ୍ତ୍ରୀ ପିୟୁଷ ଗୋଏଲ ଆଲୋଚନା କରିସାରିଛନ୍ତି।

କର୍ଣ୍ଣାଟକ
କର୍ଣ୍ଣାଟକର କୃଷି ଆଇନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବିଭିନ୍ନ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଦେଇଥିବା ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂଗଠନଗୁଡିକ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଥିଲେ। ବାଙ୍ଗାଲୋରର ଟାଉନ ହଲ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ପନିପରିବା ଆଣିଥିଲେ ଓ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ନରସନ୍ ଏବଂ ଲକ୍ସର୍ ପୁରକାଜୀରେ କୃଷକମାନେ ଆଖୁ ଭର୍ତ୍ତି ଟ୍ରକ୍ ରଖି ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କରିଥିଲେ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ଓକିଲ ସଂଘ ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କରି ତିସ ହଜାରୀ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ସଭାପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିବାଦକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ। ଆମେ କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଛିଡା ହୋଇଛୁ। ଏହି ନିୟମ କୃଷକ କିମ୍ବା ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ତ୍ରିପୁରା ଓ ମେଘାଳୟରେ ଜୀବନ ଯାତ୍ରା ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରର କୃଷି ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରି କୃଷକ ସଂଗଠନର ବନ୍ଦ ଡାକରାର ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପଡି ନଥିଲା। କିନ୍ତୁ ତାମିଲନାଡୁର କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ଡିଏମକେ ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ଭାରତ ବନ୍ଦରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ଡିଏମକେ ଓ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ପୁଡୁଚେରୀରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା କମଲ ନାଥ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମ୍ପର୍କରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଆସିଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୃଷକ ନିଜର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି। ଚାଷୀଙ୍କ ଦାବି ଠିକ, ଚାଷୀଙ୍କୁ ନ୍ୟାୟ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ମୂର୍ଖ ନୁହନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟାରେ ଏକାଠି ହୋଇଛନ୍ତି? ୩୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି। ଆଜି କୃଷକମାନେ ବହୁତ ଭଲ ଜାଣିଛନ୍ତି।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଚିନ ପାଇଲଟ କହିଛନ୍ତି, ‘୨୪ଟି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭାରତ ବନ୍ଦକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତୁ ବୋଲି କେହି ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ। ସରକାର ଅହଂକାରର ରାସ୍ତା ଛାଡି ଆମକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଉଥିବା କୃଷକଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ତିନୋଟି ନିୟମ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଜି ବନ୍ଦ ବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନ ଜୟପୁରରେ ବିଜେପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଛି।

Comments
Loading...