ସୁସ୍ଥ ଶରୀରର ମନ୍ତ୍ର : ନିୟମିତ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ ଧନିଆପତ୍ର, ଧନିଆ ପାଣି

ଭାରତ ହେଉ ଅଥବା ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ଧନିଆପତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ଏକ ସାଧାରଣ କଥା। ଏହାକୁ ଚଟଣୀ ଭାବେ ହେଉ ଅଥବା ସିଧାସଳଖ ଖାଇବାରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଏହାର ସ୍ୱାଦ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଯାଏ । ଏହି ଧନିଆର ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଏହା ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସେହିପରି ଏହା ଥାଇରଏଡ ଓ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।
୧- ଧନିଆ ପାଣି ପାଚନ ସହ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାକୁ ଦେଇନଥାଏ। ଯାଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଗ୍ୟାସ, ଆଦି ପାଚନ ସହ ଜଡ଼ିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।
୨- ଧନିଆପତ୍ରର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଶରୀରରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧୁଥିବା ଫାଟ୍‍ କୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥାଏ।
୩- ଧନିଆରେ ବହୁ ପ୍ରକାର ଖଣିଜ, ଭିଟାମିନ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି। ଯାହା ଥାଇରଏଡ଼ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।
୪- ଧନିଆପତ୍ରର ପାଣି ରକ୍ତରରେ ଶର୍କରାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଖୁବ ଉପକାରୀ।
୫- ଧନିଆପତ୍ରର ପାଣି ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ଯକୃତକୁ ମଧ୍ୟ ସଫା ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।
– ଏକ ଚାମଚ ଧନିଆକୁ ଏକ କପ ପାଣିରେ ପକାନ୍ତୁ। ରାତିସାରା ଏହାକୁ ବତୁରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପରଦିନ ସକାଳେ ପାଣିରୁ ଧନିଆକୁ କାଢି ଏହାକୁ ଛାଣି ଦିଅନ୍ତୁ। ସେହି ପାଣିକୁ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ।
– ସେହିପରି ଆପଣ ଧନିଆପତ୍ରର ପାଣି ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ଅଳ୍ପ କିଛି ଧନିଆପତ୍ରକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ପକାଇ ରାତିସାରା ବତୁରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ସକାଳେ ପାଣିରୁ ଧନିଆପତ୍ର କାଢି ଏକ ବୁନ୍ଦା ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ।

Comments
Loading...