ମାନବିକ ଅଧିକାରର ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଥିଲେ ବଙ୍ଗବନ୍ଧୁ – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ବାଂଲାଦେଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବଙ୍ଗବନ୍ଧୁ ଶେଖ ମୁଜିବୁର ରହମାନଙ୍କୁ ୧୦୧ ତମ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମାନବ ଅଧିକାର ତଥା ସ୍ୱାଧୀନତାର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ କରିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ମାନବିକ ଅଧିକାର ତଥା ସ୍ୱାଧୀନତାର ଚାମ୍ପିଅନ୍ ବଙ୍ଗବନ୍ଧୁ ଶେଖ୍ ମୁଜିବୁର ରହମାନଙ୍କୁ ମୋର ହୃଦୟରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି। ସେ ସମସ୍ତ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ହିରୋ ଅଟନ୍ତି।

ରହମାନ ବାଂଲାଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ୧୯୭୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ଯାଏଁ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୧୯୭୫ ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ରେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୭୧ ମସିହାରେ ସଂଗଠିତ ବାଂଲାଦେଶ ମୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧରେ ସେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ବାଂଲାଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତା ଲାଭ କରିଥିଲା।


ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶେଖ ହସିନାଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୬ ଏବଂ ୨୭ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନାଏଣ୍ଡ୍ରା ମୋଦୀ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ କରିବେ। ଏହି ଗସ୍ତ ତିନୋଟି ଘଟଣାକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବ, ତାହା ହେଉଛି ଶେଖ ମୁଜିବୁର ରହମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଶତବାର୍ଷିକୀ, ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହେବାର ୫୦ ବର୍ଷ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶର ୫୦ ବର୍ଷର ମୁକ୍ତି ଯୁଦ୍ଧ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ୨୦୧୫ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ।

Comments
Loading...